Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

В Україні запроваджується ліквідаційний неттінг за деривативними контрактами

В рамках реформування законодавства про ринки капіталу в Україні впроваджується концепція ліквідаційного неттінгу зобов'язань за деривативними контрактами.
Контекст

Механізм ліквідаційного неттінгу запроваджується відповідно до Закону про ринки капіталу (Проект закону № 2284 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів), який був прийнятий Верховною Радою України 19 червня 2020 року та підписаний Президентом України 12 серпня 2020 року. Закон про ринки капіталу імплементує ключові директиви та регламенти Європейського Союзу у сфері ринків капіталу та організованих товарних ринків, серед яких Директива № 2014/65/ЄС (MiFID II), Регламент (ЄС) № 648/2012 (EMIR) та Регламент (ЄС) №  600/2014 (MiFIR).

Відповідні положення Закону про ринки капіталу стосовно ліквідаційного неттінгу набирають чинності після опублікування закону, яке очікується на тижні, що починається 17 серпня 2020 року.

Більш докладно

Процедура ліквідаційного неттінгу дозволяє сторонам деривативних контрактів завершити розрахунки між собою у разі настання певної заздалегідь визначеної події, такої як дефолт або неплатоспроможність контрагента.

Для цього Законом про ринки капіталу вносяться зміни до законодавства про неплатоспроможність українських банків та інших юридичних осіб. У разі настання випадку неплатоспроможності українського контрагента сторони зможуть припинити всі зобов'язання за існуючими деривативними контрактами, на які поширюється положення про ліквідаційний неттінг, розрахувати суму зобов'язань кожної зі сторін за кожним з таких контрактів та визначити загальну суму нетто-зобов'язання, яка підлягає сплаті однією зі сторін (розмір суми зобов'язань якої є більшим) іншій стороні (розмір суми зобов'язань якої є меншим). При цьому таке нетто-зобов'язання підлягатиме виконанню одразу після його визначення, і на нього не поширюватиметься мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Для реалізації в Україні механізму ліквідаційного неттінгу в українське законодавство були введенні поняття генеральної угоди та принцип остаточності проведення розрахунків за деривативними контрактами.

Визнання концепції ліквідаційного неттінгу в Україні є значним кроком для розвитку вітчизняного ринку деривативних фінансових інструментів та має сприяти більш активній міжнародній позабіржовій торгівлі деривативами з українськими компаніями.

Офіційні постачальники послуг