Американська торговельна палата в Україні вітає кроки Національного банку України (НБУ), спрямовані на лібералізацію валютного ринку та пом’якшення валютних обмежень, зокрема нещодавнє прийняття постанови НБУ №3 від 15 січня 2021 року «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Даною Постановою НБУ зняв заборони для клієнтів - юридичних осіб на проведення операцій з продажу іноземної валюти на умовах "форвард". Раніше такі операції проводилися лише з метою хеджування ризиків зміни курсу іноземної валюти за експортно-імпортними операціями та за кредитними договорами, а також для придбання юридичними особами-нерезидентами облігацій внутрішньої державної позики України.
Крім того, Національний банк скасував заборону на операції фізичних осіб з купівлі та продажу іноземної валюти за гривні на умовах "форвард", на операції з купівлі та продажу іноземної валюти та банківських металів на умовах маржинальної торгівлі та на розрахунки в іноземній валюті під час купівлі державних цінних паперів, номінованих у валюті. Додатково Національний банк дозволив банкам та небанківським фінансовим установам купувати іноземну валюту в населення за безготівкові кошти в гривні через термінали самообслуговування та затвердив порядок проведення відповідних операцій. Такі послаблення сприятимуть розширенню можливостей для бізнесу та фізичних осіб з хеджування валютних ризиків, а також подальшому розвитку нових послуг, які надаватимуться уповноваженими установами в сфері валютно-обмінних операцій.
Близько 5 років Палата активно виступає за лібералізацію валютного ринку через постійний діалог з керівництвом відповідальних органів державної влади, висловлюючи позицію бізнес-спільноти щодо цих питань. Загалом з 2019 року Національний банк скасував вже понад 40 обмежень на валютному ринку. Водночас, залишається низка кроків, які необхідно здійснити на шляху до досягнення повної лібералізації валютного ринку та зменшення адміністративних обмежень, введених у 2014-2015 рр. Палата продовжуватиме докладати максимум зусиль для досягнення згаданих кроків та їх ефективної імплементації.