11 квітня 2023 року Північний апеляційний господарський суд залишив без задоволення апеляційні скарги Міністерства економіки України та Державної організації “Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій” і залишив без змін рішення суду першої інстанції, згідно з яким рішення відомства у сфері інтелектуальної власності та його Апеляційної палати підлягають скасуванню.
Обидва судові рішення підтверджують, що форма запальнички BIC має значну розрізняльну здатність і тому відповідає умовам надання правової охорони як для торговельної марки. Реєстрація форми запальнички BIC в якості об’ємної торговельної марки також є важливим елементом стратегії компанії по боротьбі з підробками.
Показово, що відомство утрималося від подання касаційної скарги, хоча зазвичай відомство проходить усі інстанції українських судів.
Рішення суду було виконано відомством у добровільному порядку, а саме кваліфікаційна експертиза (експертиза по суті) заявки на торговельну марку клієнта була відновлена. Відомство вже повторно розглянуло заявку Société BIC та, з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, прийняло рішення, що знак відповідає умовам надання правової охорони для всіх товарів 34 класу щодо яких було подано заявку.
Запальничка BIC, яка випускається в незмінній формі вже майже 50 років, стала культовим об’єктом і відомим/впізнаваним брендом у всьому світі, в тому числі й в Україні. На додаток, запальничка BIC визнана предметом сучасного мистецтва різними музеями (Центр Помпіду, MoMa), що слугує ще одним визнанням її оригінальної форми.
Це знакова справа у сфері інтелектуальної власності в Україні, яка доводить, що ефективний захист об’ємних знаків можливий, у тому числі в умовах воєнного стану.
Юристи Sayenko Kharenko надали комплексну юридичну підтримку Société BIC, включаючи виконання судового рішення. Ця справа посилює експертизу Sayenko Kharenko у складних справах щодо захисту прав на нетрадиційні торговельні марки.
Спільне ведення проєкту здійснювали радник Олег Климчук та старший юрист Володимир Грунський під загальним керівництвом партнера Ярослава Огнев’юка та у тісній співпраці з юридичним департаментом Société BIC, розташованим у штаб-квартирі у м. Кліші. До команди також увійшли юристи Христина Іваницька та Микола Лисенко.