Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Пізній посів ріпаку – на що звернути увагу агрономам?

Автор: Сергій Демиденко, спеціаліст з агрономії Corteva Agriscience в Україні

Третій сезон поспіль ріпак стає все більш популярним вибором для аграріїв – через стабільно високі закупівельні ціни та експортний попит, все більше фермерів віддають йому перевагу під час планування осінньої посівної. Ще на початку літа цього року фермери планували збільшення площ під цією культурою, але зараз втілення цих очікувань стримує екстремально суха та спекотна погода в більшості областей України, особливо на Сході та Півдні.

Втім, за умов правильної оцінки ситуації та догляду за рослиною, більшості агрономів, які планують посів ріпаку, не треба шукати заміну. Останні роки ми спостерігаємо протягом осені тривалу теплу погоду – за даними спостережень агрономічної команди міжнародної науково-дослідницької сільськогосподарської компанії Corteva Agriscience, сума ефективних температур з першої декади вересня до настання зимового спокою може сягати понад 700° С. За умови забезпечення вологою та поживними елементами цього достатньо для більшості гібридів озимого ріпаку, щоб розвинути щонайменше 4-6 листків за короткого світлового дня в залежності від регіону. А цей рівень розвитку за правильної стратегії підготовки ґрунту та захисту достатній, щоб отримати гарний врожай наступного літа.

Підготовка ґрунту

У вересні ночі стають прохолоднішими, а в жовтні температури можуть опускатися до 0° С. З одного боку можна розраховувати на рясну росу, яка сприятиме його розвитку та зменшуватиме стрес за тривалої відсутності опадів. Але холодні ночі також означають, що ґрунт швидше остигає, що може уповільнити процеси мінералізації. Для пізніх посівів важливо, щоб ґрунт був добре підготовлений, з добре заробленими пожнивними рештками. Це допоможе йому краще прогріватися в холодні місяці та зменшить ризик пошкодження рослин від ранніх осінніх приморозків. Також глибокий обробіток ґрунту після збору попереднього врожаю в липні чи серпні сприяє насиченню повітрям і відновленню капілярності ґрунту. Якщо поле вчасно підготовлене й відпочивало близько місяця, ймовірність дефіциту азоту восени буде мінімальною.

Норми висіву та методи сівби

Щоб не покладатися на ймовірність раннього відновлення вегетації після зими та помірне наростання температур весною, оскільки весняні умови можуть бути непередбачуваними, краще заздалегідь забезпечити достатню кількість рослин на одиницю площі. При суцільному висіві з міжряддям 12,5-20 см густота стояння на фазу 4 листки має бути не менше 40 до 50 рослин/м². Щільний посів може призвести до зайвої конкуренції між рослинами, тому важливо залишити простір для розвитку. Норму висіву слід підбирати індивідуально, зважаючи на польову схожість, але, як правило, для пізніх посівів потрібно 500-650 тисяч схожих насінин на гектар.

Пунктирний висів з міжряддям 70 см не є оптимальним варіантом, знову ж таки через імовірність недостатньої фази осіннього розвитку. Краще використовувати паралельний посів у два сліди з міжряддям 35 см або діагональний посів під кутом 35-45°. Це забезпечить більшу кількість рослин на квадратний метр поля.

Живлення при пізніх строках посіву

Розвиток пізніх сходів дуже залежний від стартового добрива. Основні елементи для стимуляції розвитку це азот (листкова маса та корінь) та фосфор (коренева маса). Зазвичай використовують 50-80 кг амофосу в рядок при посіві для компенсації нестачі фосфору та карбамідно-аміачну суміш (КАС) в суміші з водою для підживлення азотом. Норма і доцільність її внесення залежать від родючості ґрунту, урожайності попередника, та наявності пожнивних залишків на поверхні. Але треба зважати, що КАС неефективно вносити в сухий ґрунт, не заробляючи. Такий тип внесення може бути лише безпосередньо перед дощем до отримання сходів, або під час дощу по сходах або на пізніших фазах. Але якщо в регіоні полів є можливість настання нестабільних температур в кінці жовтня, то краще провести кілька листкових підживлень від фази першої-другої пари листків комбінаціями розчинів карбаміду та сульфату магнію, або гідрофертилізаторами (комплекс мікроелементів та NPK+S+Mg).

Системна обробка від шкідників, бур`янів та хвороб

Осіння боротьба з бур'янами є одним із ключових етапів у вирощуванні ріпаку. На початкових етапах розвитку ріпаку важливо звертати увагу на проростання падалиці зернових та інших культур. Якщо потрібно сіяти у сходи падалиці, можна зробити це, а потім відразу застосувати гербіцид на основі гліфосату. На полі, яке було добре виорано, швидше за все буде одна хвиля сходів падалиці зернових, або їх може не бути взагалі. У такому разі допоможуть грамініциди - страхові протизлакові препарати,  на стадії двох листків падалиці. Головне – не дозволити падалиці випередити ріпак.

Особливо небезпечні для озимого ріпаку дводольні бур'яни, такі як мак, амброзія, підмаренник, лобода та інші. Якщо їх не контролювати, вони можуть загущувати посіви і негативно впливати на ріст ріпаку, конкуруючи з ним за поживні речовини та вологу. Тому рекомендується використовувати гербіциди для захисту. У портфелі Corteva є інноваційний гербіцид для осіннього застосування, який дозволяє отримати максимальну ефективність без надмірного впливу на довкілля. Це препарат унікальної дії на основі інноваційної молекули Arylex™ active – Белкар® Флекс, післясходовий гербіцид для посиленого осіннього контролю широкого спектра дводольних видів бур’янів у посівах ріпаку озимого з розширеним вікном застосування і додатковою ґрунтовою активністю.

Для інсектицидного захисту важливо моніторити посіви з моменту появи 50% сходів, щоб виявити підгризаючу совку. Для захисту від шкідника допоможуть препарати проти лускокрилих або інсектицид з фумігаційними властивостями за умов вологого ґрунту та стабільних плюсових температур. Від фази 2-3 листків слід перевіряти наявність сисних шкідників (попелиць і трипсів) та листогризучих гусениць і пільщиків. Важливо захистити листя, оскільки рослини з малим коренем восени потребують більше часу на його розвиток. Для цього, наприклад, Corteva пропонує інсектицид Радіант™ на основі молекули Jemvelva™ active, який має швидкий нокдаун-ефект та забезпечує тривалий захист проти широкого спектру шкідників, зокрема проти підгризаючих совок, білану ріпакового та ріпакового пильщика.

Підсумовуючи, варто зважати на те, що для господарств сходу та півдня України ярий ріпак не є альтернативою озимому. І щоб там не було, але в любому випадку «осінні інвестиції», (обробіток ґрунту, добриво, боротьба з бур’янами) в ріпак пізнього посіву будуть працювати і для наступних культур. Прийняти правильне рішення для отримання гарного врожаю допоможе детальний аналіз умов поля, у чому можуть допомогти виробники засобів захисту рослин та насіння. Адже, наприклад, Corteva всіляко підтримує фермерів під час повномасштабної війни, а спеціалісти та партнери компанії доступні для своїх клієнтів цілодобово та готові надати всі необхідні консультації будь-яким зручним фермеру шляхом, звертаючись або за телефоном, або через форму на сайті, або дізнаватися всю необхідну інформацію через мобільний застосунок Corteva Україна.


Про Corteva Agriscience

Corteva, Inc. (NYSE: CTVA) — це глобальна, винятково сільськогосподарська компанія, яка поєднує провідні інновації в галузі, активну взаємодію з клієнтами та оперативне виконання, щоб вигідно надавати рішення для найактуальніших світових проблем сільського господарства. Corteva створює вигідні ринкові переваги завдяки своїй унікальній стратегії дистрибуції, а також збалансованому та глобально різноманітному поєднанню насіння, засобів захисту рослин, цифрових продуктів і послуг. Будучи представленою одними з найвідоміших брендів у сільському господарстві та маючи провідний у галузі портфель продуктів та технологій, що має значні можливості до зростання, компанія прагне максимізувати продуктивність для фермерів, одночасно співпрацюючи з зацікавленими сторонами в усій харчовій системі, виконуючи своє зобов’язання збагачувати життя тих, хто виробляє, та тих, хто споживає, забезпечуючи розвиток майбутніх поколінь. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті http://www.corteva.com.ua.

Слідкуйте за Corteva Agriscience у Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter та YouTube.

™ ® SM Торгові марки та знаки обслуговування Corteva Agriscience та її афілійованих компаній.

Контакти для ЗМІ:

Відділ корпоративних комунікацій Corteva Agriscience  – Україна

UA.Communications@corteva.com

099 0800216

Офіційні постачальники послуг

Приєднатися до нас