Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Країни Європи з ринковою економікою, що розвивається, залишаються привабливими для міжнародних інвесторів – повідомляється в звіті CMS

  • У 2019 році обсяги трансакцій у країнах Європи з ринковою економікою, що розвивається, впали на 6,5%
  • Кількість транскордонних угод M&A (злиття та поглинання) зросла на 14,6% (1163 трансакції) з огляду на значний сплеск іноземних інвестицій
  • Угоди з використанням прямих інвестицій досягли рекордно високого рівня – 318 угод, що становить 16% від загальної їх кількості
  • За обсягом угод сектор телекомунікацій та ІТ зайняв друге місце (300 угод в 2019 році в порівнянні з 279 в 2018 році), випередивши сектор виробництва. 7 з 20 топ-угод за вартістю були укладені у даному секторі
  • Сектор нерухомості та будівництва залишився найактивнішим – 378 угод, що забезпечило йому лідируючі позиції за загальною вартістю угод (16,6 млрд. євро)
  • Україна знаходиться під пильною увагою – обсяги угод зросли на 26%, а їх вартість – на 26,3% у порівнянні з 2018 роком
  • В той час як кількість угод у Польщі та Чеській Республіці в цілому зменшилася, їх загальна вартість у Польщі зросла на 68%

Магніт для іноземних інвестицій та приватного капіталу  

Помітно збільшилася кількість транскордонних M&A угод, які тепер становлять майже 60% ринку.  Особливо активне зростання продемонстрували інвестиції з-за меж регіону. Так, США стали безперечним лідером за кількістю угод (122 угоди), яка перевищила показник 2018 року на 37%. На тлі загального зростання інвестицій з західноєвропейських країн – Німеччина (+17%), Франція (+19%) та Іспанія (+133%) – британські компанії також продемонстрували свою активність у регіоні (+9%).

Інвестиції з Азії також різко зросли в 2019 році та склали 15,9% від загальної вартості угод M&A (злиття та поглинання) в країнах Європи з ринковою економікою, що розвивається. У порівнянні з попереднім роком загальна вартість азійських інвестицій зросла більш як у два рази і досягла 11,5 млрд. євро. Китай продовжує нарощувати свою присутність у регіоні і став лідером за показником вартості угод (6,4 млрд. євро, що більш ніж удвічі перевищує даний показник 2018 року). Також, зросла вартість інвестицій з Японії (2,9 млрд. євро, тобто +112%), Сінгапуру (607 млн. євро, тобто +601%) і Південної Кореї (717 млн. євро, тобто +1093%).

Обсяг прямих інвестицій продовжив зростати в 2019 році і досяг рекордного показника в 318 угод  (попередній показник 307). Частка сектора досягла 16,2% від усіх угод M&A (+3,6% у порівнянні з 2018 роком), що у вартісному вираженні склало 22,66 млрд. євро. Зазначена активність приватного капіталу рівною мірою характерна для всього регіону та стала одним із ключових факторів зростання кількості угод у більшості найактивніших секторів ринку, зокрема: телекомунікації та ІТ, виробництво, а також оптова та роздрібна торгівля. Приватний капітал (на стороні покупців та продавців) брав участь у 5 угодах вартістю понад 1 млрд. євро, укладених в 2019 році у різних частинах регіону – найбільшою з таких угод стало придбання за 1,9 млрд. євро компанії Central European Media Enterprises групою PPF із Чеської Республіки.

Хелен Родвел, керівник практики корпоративного права в Центральній і Східній Європі (ЦСЄ), CMS Прага, прокоментувала: «Хоча загальна кількість угод у цьому році і була трохи нижчою, інтерес до регіону з боку іноземних інвесторів залишається на високому рівні – транскордонні інвестиції зросли на 14,6% у порівнянні з попереднім роком і активно надходять, зокрема, з Азії, США і Великої Британії. Примітно, що вихід Великої Британії з ЄС (Brexit) суттєво не позначився на  обсязі інвестицій даної країни у регіон, і кількість угод зберігається на рівні минулого року. Оскільки «екосистема» регіону стає все більш розвиненою та пристосованою для укладення угод, приватний капітал продовжує демонструвати свою стійкість і у 2019 році. Міжнародні фонди виявляють підвищений інтерес до масштабних угод в регіоні, а багато регіональних гравців використовують переваги «гри на своєму полі» і стрімко закривають угоди малого і середнього масштабу, беручи також участь у більш значних угодах у якості партнерів».

Україна у фокусі

З огляду на ефективність реформ, що проводяться за нового президента Володимира Зеленського, Україна є одним з основних фокусів у сфері іноземного інвестування в 2020 році. В той час як більші ринки M&A (наприклад, Росія та Туреччина) залишалися майже незмінними в частині ключових показників в 2019 році, в Україні обсяги угод зросли на 26%, а їх вартість – на 26,3%, що є найвищими показниками з 2013 року. Грем Конлон, партнер CMS з корпоративного права у ЦСЄ, прокоментував «Тепер в Україні нове керівництво, в якого є політична воля, мандат та більшість в парламенті для справжньої трансформації країни та виведення її на новий рівень».

Так, деескалація конфлікту на сході країни та масштабніші реформи певною мірою зменшили занепокоєння мультинаціональних компаній, які є одними з ключових інвесторів у регіоні. Тетяна Довгань, партнер в українському офісі CMS, прокоментувала: «Для інвесторів важливо бачити, що країна рухається у вірному напрямку. Їм слід правильно оцінювати та розрізняти потенційні ризики, з якими вони можуть зіткнутися, а також використовувати експертів з українського права, які працюють за найвищими міжнародними стандартами, задля мінімізації таких ризиків».

Що стосується розподілу інвестиційної активності за секторами, Грем Конлон відзначив: «Активність охопила численні сектори, і ми спостерігаємо угоди також у фінансовому та енергетичному секторах, зокрема в альтернативній енергетиці».

Така активність та вражаючі результати попереднього року дозволяють зробити позитивний прогноз щодо країни і на майбутнє. Марія Орлик, партнер в українському офісі CMS, коментує: «Очікується, що земельна реформа та реформа у сфері приватизації відкриють вікно для нових можливостей». Крім цього, на порядку денному наразі знаходяться значні реформі банківського сектору, контролю за капіталом, державно-приватного партнерства, захисту й сприяння іноземним інвестиціям, а також більш суворі заходи протидії корпоративному рейдерству.

Прогноз на 2020 рік

Хелен Родвел коментує: «Оцінюючи можливий розвиток подій у наступному році, ймовірним є певне уповільнення темпів економічного зростання. Проте навіть за таких обставин ми не бачимо причин для якогось значного падіння активності в сфері M&A (злиття та поглинання) у країнах Європи з ринковою економікою, що розвивається, оскільки вони є досить незалежними і самодостатніми. Якщо початок 2020 року і буде трохи повільним, це може навіть стимулювати подальшу M&A активність: продавці сконцентрують свої зусилля на якнайшвидшому закритті угод, в той час як інвестори, що займали вичікувальну позицію, вступлять в активну боротьбу».

Офіційні постачальники послуг