Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Інвестиційна активність на ринку європейської нерухомості в 2022 році була мінливою попри багатонадійний старт

Обсяг інвестицій на європейському ринку нерухомості впав приблизно на 14% у 2022 році в порівнянні з попереднім роком, продемонструвавши загальний результат на рівні 248 млрд євро – за даними останнього дослідження угод на європейському ринку нерухомості, проведеного міжнародною юридичною фірмою CMS.

Протягом перших шести місяців 2022 року ринки відновлювалися від пандемії Covid-19, внаслідок чого мала місце вражаюча кількість угод, а загальний обсяг інвестицій сягнув рекордних показників, зафіксованих у 2020 році. Втім у другому півріччі 2022 року різке зростання витрат на фінансування стало причиною зваженої інвестиційної поведінки і призвело до спаду загального обсягу інвестицій на континенті. Спад був особливо виражений у четвертому кварталі 2022 року, коли інвестиції обвалилися на 57% у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, склавши приблизно 47 млрд євро.

У звіті відзначається, що інвестиційні тенденції значно відрізнялися між країнами: в Італії (+25%), Іспанії (+29%) та Бельгії (+177%) відбулося зростання обсягів інвестицій у 2022 році. У Франції (+1%) розміри інвестицій збереглися на рівні попереднього року, тоді як у Німеччині (-16%) та Великій Британії (-19%) спостерігалося скорочення обсягів інвестицій.

Д-р Фолькер Церр, партнер практики нерухомості та державного сектору в CMS Німеччина та співавтор дослідження, прокоментував результати дослідження: «Волатильність на європейському ринку інвестицій в нерухомість протягом 2022 року підкреслює те, що інвесторам необхідно зберігати пильність та здатність до адаптації в мінливих економічних умовах. Поточна непевність на ринку тим не менш створила сприятливе середовище для покупців, яке дає їм змогу виборювати великі знижки при купівлі об’єктів нерухомості. Зменшення інвестицій в нерухомість продовжилося цього року. У першому півріччі 2023 року можна було спостерігати чітке небажання з боку інвесторів. Однією з головних причин цього є постійне зростання відсоткових ставок. Наразі відсутні ознаки зміни тенденції, тому щодо подальшого розвитку поки визначеності немає».

Проведений CMS аналіз ринку нерухомості у 2022 році виявив такі основні тенденції:

  • Попит на офісну нерухомість знову зростає. Після рекордно низьких показників 2021 року (19%) інтерес інвесторів до цього сегменту повернувся. Його частка зросла до 24%, зробивши офісну нерухомість найбільш бажаним класом активів у Європі разом із житловою нерухомістю.
  • Частка інвестицій в об’єкти житлової нерухомості становить 24% від ринку. Це зробило їх найпопулярнішим класом активів серед угод, щодо яких CMS надавала юридичні консультації. Головною причиною популярності житлової нерухомості є стабільний дохід, який вона генерує, що є особливо привабливим для інвесторів у часи непевності.
  • Більшість інвестицій у нерухомість припадає на міжнародних інвесторів. Із показником на рівні 54%, їхня частка була майже такою ж як і минулого року (55%). Внутрішні покупці, чиї інвестиції склали 46%, домінували на ринку ще у 2020 році через пандемію Covid-19. Ця тенденція дещо змінилася на користь міжнародних інвесторів після зняття обмежень на подорожі, які діяли під час пандемії.
  • Збереження сильного бажання отримати забезпечення серед продавців. Відсоток угод, у яких було вжито заходів для забезпечення того, що покупець виконає свої фінансові зобов’язання залишився на рекордно високому рівні – 70%, який спостерігався і попереднього року (2021).
  • Багатьом покупцям вдалося домовитися про сприятливі умови щодо договірних положень про строки позовної давності. З одного боку сторони стали частіше погоджуватися на сприятливі для покупців строки позовної давності. З іншого – у 2022 році часто встановлювалися строки позовної давності понад 24 місяці, а паралельно із цим відбулося незначне зменшення частки випадків обрання строків тривалістю до 18 місяців.
  • Помітне збільшення частоти застосування сприятливих для продавців лімітів відповідальності. Договірні положення про мінімальний поріг окремих або сукупних вимог про відшкодування у 2022 році використовувалися значно частіше (52% та 42%, відповідно) і таким чином установили ринковий стандарт навіть у більш сприятливі для покупців часи. Зміна являє собою зростання на 8% випадків використання положень про мінімальний поріг окремих, та на 10% – сукупних, вимог про відшкодування в угодах, проведених CMS минулого року. Цікаво, що кількість угод, у яких були укладені договори про ліміти відповідальності, була особливо високою у Східній Європі, зокрема з умовами про мінімальний поріг окремих вимог про відшкодування (70%), сукупних вимог про відшкодування (52%) та з умовами про максимальний ліміт відповідальності продавця (75%) – тенденція, яка відтоді сприяє зростанню сегменту і в інших частинах Європи.

За додатковою інформацією просимо звертатися до:

Дарина Гордієнко

E: darina.gordienko@cms-cmno.com

T: +38044 391 3377

Примітки для редакторів:

Про CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Україна

Українська команда CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang повноцінно працює від початку війни, надаючи послуги з декількох локацій, у тому числі з Будапешта, Києва та Західної України.

CMS

Заснована у 1999 році, CMS є інтегрованою, міжнародною організацією юридичних фірм, яка пропонує повний спектр юридичних та податкових консультацій. CMS, яка має 80 офісів у більше ніж 40 країнах світу, в яких працюють понад 5000 юристів, має тривалий досвід з надання юридичних консультацій з національного права та на міжнародному рівні. Всім своїм клієнтам – від найбільших транснаціональних корпорацій та компаній середнього розміру до ініціативних стартапів – CMS пропонує технічну точність, стратегічну досконалість і довгострокові партнерські відносини для того, щоб кожен клієнт завжди був лідером на обраних ним ринках.

Фірми, які входять до складу CMS, пропонують широкий спектр професійних послуг у 19 сферах практики та секторах економіки, зокрема з корпоративного права/M&A, енергетики та змін клімату, інвестиційних фондів, Life Sciences та охорони здоров’я, ТМК, податків, банківського та фінансового права, комерційного права, антимонопольного права, конкуренційного та торговельного права, вирішення спорів, трудового та пенсійного права, інтелектуальної власності, а також нерухомості.

Для отримання додаткової інформації просимо відвідати наш сайт в Інтернеті за адресою cms.law

Офіси та асоційовані офіси CMS:

Абердін, Абу-Дабі, Алжир, Амстердам, Антверпен, Барселона, Пекін, Белград, Берген, Берлін, Богота, Братислава, Брістоль, Брюссель, Бухарест, Будапешт, Касабланка, Кельн, Кукута, Дубай, Дюссельдорф, Единбург, Франкфурт, Фуншал, Женева, Глазго, Гамбург, Гонконг, Стамбул, Йоганнесбург, Київ, Лейпциг, Ліма, Лісабон, Ліверпуль, Любляна, Лондон, Луанда, Люксембург, Ліон, Мадрид, Манчестер, Мехіко, Мілан, Момбаса, Монако, Мюнхен, Мускат, Найробі, Осло, Париж, Подгориця, Познань, Прага, Редінг, Ріо-де-Жанейро, Рим, Сантьяго-де-Чилі, Сараєво, Шанхай, Шеффілд, Сінгапур, Скоп'є, Софія, Ставангер, Страсбург, Штутгарт, Тель-Авів, Тирана, Відень, Варшава, Загреб та Цюріх.

Офіційні постачальники послуг