Основні зміни
З 16 червня 2023 року українським позичальникам дозволено здійснювати транскордонні платежі з України за кордон для погашення та обслуговування деяких міжнародних кредитів (позик), залучених від іноземних кредиторів. Це стосується кредитів (позик), які:
- повністю або частково забезпечені гарантією або порукою міжнародної фінансової організації (МФО);
- були надані за участю (i) іноземного експортно-кредитного агентства, (ii) іноземної держави через уповноважену нею особу або (iii) іноземної юридичної особи, що належить іноземній державі чи іноземному банку (за умови, що іноземна держава є учасником (акціонером) цього банку).
Такі платежі можуть бути здійснені не раніше дати, передбаченої у відповідному кредитному договорі (договорі позики). Крім цього, Національний банк України (НБУ) встановив пряму заборону на внесення будь-яких змін до чинних кредитних договорів (договорів позики), які скорочують строки виконання резидентом-позичальником боргових зобов’язань перед нерезидентом за такими договорами.
Довідкова інформація
У травні 2022 року НБУ дозволив українським резидентам здійснювати платежі з України за кордон за договорами купівлі-продажу товарів, укладеними з нерезидентами, за умови, що такі договори фінансуються за рахунок кредиту (позики) від МФО або субкредиту від держави України, для фінансування якого держава залучила кредит (позику) від МФО. Слід зазначити, що з моменту введення в Україні воєнного стану в лютому 2022 року обмежень на здійснення платежів з України за кордон за кредитами, наданими МФО, запроваджено не було.
Передумови
Зазначені зміни відбулися на тлі воєнного стану, який діє на території України з 24 лютого 2022 року. Його запровадження призвело до посилення валютного контролю та встановлення суттєвих обмежень щодо відтоку капіталу. І хоча згадані вище зміни є позитивною подією, в цілому режим валютного контролю в Україні залишається значно обмеженим, а операції, які прямо не дозволені НБУ, – забороненими протягом періоду воєнного стану або до їхнього скасування НБУ.