Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Покращено умови взаємного виконання судових рішень між Україною та Європейським Союзом

24 квітня 2023 року Рада Європейського Союзу схвалила встановлення договірних відносин між ЄС та Україною в рамках Гаазької конвенції про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах (надалі – «Конвенція»).

Конвенція зобов’язує держави-учасниці визнавати та виконувати судові рішення, ухвалені в цивільних та комерційних справах в інших державах-учасницях. При цьому Конвенція не поширюється на податкові, митні чи адміністративні справи та містить широкий перелік окремих питань, до яких вона не застосовується.

Нагадаємо, що Конвенція була укладена в доповнення до Конвенції про угоди про вибір суду 2005 року та підписана на Гаазькій конференції з міжнародного приватного права 2 липня 2019 року. У свою чергую, Україна ратифікувала Конвенцію 1 липня 2022 року – документ набуде чинності для України 1 вересня 2023 року.

Зазначається, що ЄС не вбачає фундаментальних перешкод, пов’язаних, зокрема, з незалежністю та ефективністю судової системи, боротьбою з корупцією чи дотриманням основоположних прав, які могли б перешкодити ЄС вступити в договірні відносини з Україною.

Конвенція передбачає, що рішення суду, яке набрало законної сили та підлягає виконанню в державі його ухвалення, визнається та виконується в іншій договірній державі відповідно до положень самої Конвенції. Відмова ж у визнанні та виконанні може мати місце лише на підставах, визначених Конвенцією. Жодного перегляду судового рішення по суті у запитуваній державі не допускається.

При чому, Конвенцією допускається відкладення чи відмова у визнанні або виконанні, якщо рішення є предметом перегляду в державі ухвалення або якщо не закінчився строк, протягом якого рішення може бути переглянуте у загальному порядку. Така відмова не перешкоджає подальшому зверненню з метою визнання або виконання судового рішення. Конвенція передбачає широкий перелік підстав визнання та виконання рішення, вимог до останнього, а також документів, що надаються стороною разом з клопотанням про визнання або виконання. Водночас, Конвенція містить вичерпні підстави відмови у визнанні та виконанні.

Відповідно до Конвенції мирові угоди, затверджені судом договірної держави або укладені під час провадження у суді, і які є такими, що підлягають виконанню у такий самий спосіб, що й судове рішення в державі ухвалення, виконуються у такий самий спосіб, що й судове рішення.

Важливо також зазначити, що Конвенція не перешкоджає визнанню та виконанню судових рішень згідно з національним законодавством держав-учасниць. Визначено, що процедура визнання, надання дозволу на виконання або реєстрації з метою звернення до виконання, а також виконання судового рішення регулюються законодавством запитуваної держави.

Таким чином, очікується позитивний вплив Конвенції на стан виконання іноземних судових рішень в Україні, пожвавлення економічних зв’язків з країнами ЄС та посилення подальшої інтеграції України до європейського правового простору.

Офіційні постачальники послуг