У цьому випуску
- Зміни до Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами
- Набрання чинності Законом № 2805-ІХ та проєкти підзаконних актів, спрямованих на його імплементацію
- Пропоновані зміни до Кодексу адміністативного судочинства України
28 березня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами» (Закон №2805-ІХ від 1 грудня 2022 р.), яким було проведено комплексну реформу галузі надрокористування. У зв’язку із цим наразі розробляється та обговорюється багато проектів, необхідних для повної імплементації норм згаданого Закону. Крім того, нещодавно були прийняті чергові зміни до Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Більш детально про ці зміни – у нашому огляді.
Зміни до Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами
Не зважаючи на зміни, що були внесені до Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.2022, проблема зриву аукціонів шляхом встановлення занадто високї ціни купівлі переможцем з подальшою відмовою від оплати залишалась актуальною.
З огляду на це, Кабінетом Міністрів України 21 березня 2023 року була прийнята Постанова № 247, якою додатково збільшуються розміри гарантійних внесків, що сплачуються для участі у аукціоні: 20 відсотків, але не менше 10 млн. грн для для корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави, 20 млн. грн – для вуглеводнів, 2 млн. грн – для родовищ та/або ділянок надр, що містять пісок та 1 млн. грн – для інших копалин, крім підземних вод.
При цьому, передбачається, що у разі призначення повторного аукціону мінімальний розмір гарантійного внеску збільшується – для першого повторного аукціону вдвічі, для другого повторного аукціону – в п'ять разів, в 15 разів – для кожного наступного повторного аукціону.
Набрання чинності Законом № 2805-ІХ та проекти підзаконних актів, спрямованих на його імплементацію
З огляду на те, що вже 28 березня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами» (Закон №2805-ІХ від 1 грудня
2022 р.), найближчим часом очікується прийняття підзаконних актів, спрямованих на його імплементацію, а саме:
- Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження форми спеціального дозволу на користування надрами, граничних економічно обґрунтованих строків виконання робіт на ділянці надр (з урахуванням геологічних особливостей), основних видів робіт та форм заяв у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр», що спрямований на затвердження документів на підзаконному рівні згідно із Законом № 2805-ІХ
- Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо користування надрами», що спрямований на приведення підзаконних актів, що діють у сфері надрокористування у відповідність із положеннями Закону №2805-ІХ;
- Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення, функціонування та доступу до інформації єдиної державної електронної геоінформаційної системи користування надрами», що врегульовує порядок роботи геоінформаційної системи, створення якої передбачено Законом 2805-ІХ. Пов’язаними із цим проектом є Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру спеціальних дозволів на користування надрами», Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру нафтових та газових свердловин», Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру артезіанських свердловин», оскільки зазначені реєстри є частинами згаданої системи;
- Проєкт наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про затвердження Положення про електронний кабінет надрокористувача», робота якого також необхідна для повноцінної імплементації положень Закону № 2805-ІХ.
28 березня 2023 року наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів № 176 затверджено примірні угоди про умови користування надрами.
Крім того, 24 березня 2023 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 260, якою було внесено зміни до Положення про Міністерство енергетики України з метою приведення його у відповідність до Закону №2805-ІХ, зокрема виключено повноваження міністерства забезпечувати організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату та скрапленого газу, а також визнано такими, що втратили чинність постанову КМУ від 16.10.2014 N 570 «Про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» і постанови уряду про внесення змін до неї.
Пропоновані зміни до Кодексу адміністативного судочинства України
Серед інших новел у сфері надрокористування, запроваджених Законом № 2805-ІХ важливе місце займає оновлений підхід до зупинення та анулювання спеціальних дозволів на користування надрами – а саме, запровадження судового порядку дій у зазначених випадках. Відповідно також готуються для внесення до парламенту зміни до Кодексу адміністративного судочинства України щодо того, щоб передбачити особливий порядок розгляду для відповідної категорії справ. Серед іншого, пропонується передбачити можливість негайного виконання рішення суду в згаданих категоріях справ.