Бізнес-спільнота, об’єднана Американською торговельною палатою в Україні (Палата), усвідомлює важливість вжиття певних додаткових заходів для захисту здоров’я громадян України на період карантину. Водночас, запроваджена постановою Кабінету Міністрів України №450 від 29 березня 2021 року (Постанова №450) спроба державного регулювання виключно ринкових принципів не сприятиме ні становленню вільного, відкритого, прозорого, конкурентного ринку пального, ні забезпеченню додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
Обмежуючи в такий спосіб конкуренцію на ринку нафтопродуктів, Постанова №450 дискримінує роздрібних гравців ринку пального, міжнародних інвесторів, які не є вертикально інтегрованими компаніями в Україні. Через відсутність впливу на оптову надбавку такі учасники ринку опиняються в невигідному становищі в порівнянні з компаніями, що мають доступ і контроль повного ланцюжка створення вартості. Крім того, в умовах практичної відсутності конкуренції та гострої затребуваності споживачами роздрібного нафтопродукту, «тіньові оператори» зможуть збільшити обсяг незаконних операцій реалізації нафтопродуктів, маніпулювати цінами та продовжувати ухилятися від сплати податків.
Експерти компаній-членів Палати зазначають, що непрогнозованість регуляторної політики в Україні без відповідних консультацій та ретельного розгляду або належної оцінки впливу таких заходів – це негативний сигнал для міжнародних інвесторів. Нівелювання ролі ринку як основного регулятора економічних відносин та економічно необґрунтоване втручання держави в економічні процеси шляхом впровадження державного регулювання цін на бензини та дизельне паливо обумовить зниження індексу інвестиційної привабливості України.
Американська торговельна палата в Україні закликає Уряд скасувати декларування цін на пальне та утриматися від прийняття рішень, що слугуватимуть прямою загрозою інвестиційному клімату України.