Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Звіт CMS щодо стану M&A ринку у країнах Європи, економіка яких розвивається, 2023/24: країни Європи, економіка яких розвивається, продовжують демонструвати стійкість перед викликами

Дані звіту CMS щодо стану M&A ринку у країнах Європи, економіка яких розвивається, 2023/24, опублікованого у співпраці з EMIS, демонструють стійкість M&A ринку у країнах Європи, економіка яких розвивається [1], оскільки активність залишається стабільною на тлі геополітичної напруженості та сильного інфляційного тиску.

Новий звіт свідчить про незначне уповільнення загального потоку угод у країнах Європи, економіка яких розвивається, – 1 187 угод порівняно з 1 229 угодами у 2022 році. Однак це більше, ніж у 2021 році, коли було зафіксовано 1 164 угоди. Незважаючи на нижчу вартість угод та меншу кількість великих угод, вартість угод залишилася на рівні 2022 року – 32,48 млрд євро у 2023 році порівняно з 32,93 млрд євро у 2022 році.

Варто зазначити, що завдяки тому, що інфляційні тенденції продемонстрували ознаки покращення влітку, впевненість інвесторів відновилася у другій половині року. Вартість угод у кожному кварталі зростала, що призвело до значного загального збільшення у другому півріччі 2023 року (19 млрд євро) – на 41% більше, ніж у першому півріччі 2023 року (13,5 млрд євро).

Тим часом активність у сфері транскордонних угод залишилася високою, а їхня загальна вартість зросла до 30,8 млрд євро у 2023 році, попри те, що було укладено на 69 угод менше, ніж попереднього року. Сполучені Штати зберегли першість за кількістю угод (96), а Об'єднані Арабські Емірати стали лідером за вартістю угод (3,16 млрд євро), чому сприяли мегаугоди в телекомунікаційному секторі, зокрема придбання за 2,5 млрд євро активів групи компаній PPF Telecom Group у Болгарії, Угорщині, Сербії та Словаччині компанією e& з ОАЕ.

Різноманітність секторів

Звіт демонструє неабияку різноманітність секторів у країнах Європи, економіка яких розвивається, при цьому жоден з них не домінує серед укладених угод суттєво. Найбільшу кількість угод (266) у регіоні укладено в секторі телекомунікацій та ІТ, що становить 22,4% від загальної кількості угод, за ним слідують промисловість (15,2%) та нерухомість і будівництво (13,3%). Хоча загальна кількість угод у секторі телекомунікацій та ІТ зменшилася на 70 угод у 2023 році, їхня вартість зросла на 140,3% до 9,1 млрд євро. Промисловість посіла друге місце за вартістю угод – 6,57 млрд євро, а найбільшою угодою 2023 року в регіоні стало придбання компанією Nippon Steel Corp. словацького бізнесу компанії U.S. Steel за 2,75 млрд євро.

Тим часом, протягом 2023 року в секторі енергетики та комунальних послуг було укладено багато угод у сфері відновлюваної енергетики, значна кількість яких відбулася у сфері вітрової та сонячної енергетики, в тому числі угода UGT Renewables з чорногорською компанією EPCG щодо будівництва нової великої сонячної електростанції в Чорногорії. Оскільки в ЦСЄ лише 25% електроенергії виробляється з відновлюваних джерел порівняно з 55% з викопних видів палива, потенціал для подальшої активності в цьому секторі залишається високим.

Прямі інвестиції та IPO

Хоча у другій половині 2023 року світовий ринок ІРО демонстрував ознаки покращення, кількість лістингів у регіоні залишалася незначною – скоротившись із 13 до лише восьми у 2023 році, що є значним падінням порівняно з піковим показником у 60, зафіксованим у 2021 році. Однак загальна вартість ІРО помітно зросла, збільшившись з 40 млн євро до 2 млрд євро, насамперед завдяки лістингу компанії Hidroelectrica на Бухарестській фондовій біржі на суму 1,89 млрд євро.

Хоча обсяг угод у сфері прямих інвестицій дещо зменшився до 248 угод минулого року порівняно з 289 угодами, зареєстрованими у 2022 році, вартість угод зросла на 57%, досягнувши чотирирічного максимуму в 15,7 млрд євро. Серед активних американських фірм прямих інвестицій варто відзначити The Carlyle Group, яка придбала Meopta-Optika в Чехії за 677 млн євро, та Advent International, яка досягла домовленості щодо купівлі MyPOS в Болгарії за 500 млн євро.

ESG в M&A угодах

Екологічні, соціальні та управлінські питання (ESG) – це загальний термін, що охоплює численні фактори в операційній діяльності та управлінській практиці компанії, які впливають на навколишнє середовище та суспільство. Фактори ESG стали невід'ємною частиною процесу ухвалення корпоративних рішень, оскільки інвестори, споживачі та інші зацікавлені сторони, а також регуляторні органи дедалі частіше звертають увагу на показники діяльності компаній у сфері ESG. Так само ESG впливає майже на всі аспекти бізнесу об’єкта придбання в угодах M&A.

Тетяна Довгань, партнерка практики корпоративного права/M&A CMS CMNO в Україні, коментує: «Необхідність дотримання вимог ESG дає змогу по-новому поглянути на оцінку M&A трансакцій. Інвестори зосереджуються не лише на оцінці ризиків, пов'язаних із недотриманням об'єктом придбання, в першу чергу, екологічного та соціального законодавства в минулому, але й беруть до уваги екологічні ризики, пов'язані з безпосередньою діяльністю об'єкта придбання, а також його вплив на клімат та соціальні аспекти».

Країни з високою активністю

Найвищі показники M&A активності у 2023 році показали Польща (284 угоди на суму 7,45 млрд євро), Румунія (199 угод на суму 5,54 млрд євро) та Чеська Республіка (139 угод на суму 3,73 млрд євро). Тим часом вартість угод в Угорщині майже подвоїлася з 1,96 млрд євро до 3,77 млрд євро – що є найвищим показником з 2018 року – значною мірою завдяки придбанню Vodafone Hungary компаніями Corvinus і 4iG за 1,64 млрд євро. Втім кількість угод скоротилася на 11% з 64 до 57, що є найнижчим показником з 2020 року.

Віталій Радченко, Керуючий партнер CMS CMNO в Україні, відзначає зростання активності у сфері злиттів та поглинань в Україні: 89 угод загальною вартістю 950 млн євро, що відображає зростання довіри до зусиль України у відновленні країни.  «Ми спостерігаємо дедалі більшу зацікавленість з боку іноземних компаній; часто обережну, але вона є і зростає», – додає Марія Орлик, партнерка CMS RRH в Україні.

«Вже є ознаки того, що План відновлення України (ПВУ) буде наймасштабнішою відбудовою з часів Другої світової війни. Очікується, що його реалізація приверне численні масштабні та технологічно просунуті відновлювальні ініціативи завдяки тому, що він відкриває численні привабливі можливості для міжнародних та вітчизняних компаній», – зазначає Тетяна Довгань, партнерка практики корпоративного права/M&A CMS CMNO в Україні.

«Іноземні уряди та міжнародні фінансові організації пообіцяли виділити 1 трлн доларів США на підтримку ПВУ», – каже Анна Погребна, партнерка CMS RRH в Україні. «ПВУ передбачає щорічне зростання ВВП на рівні щонайменше 7% до 2032 року». Анна зазначає, що опорами ПВУ є «розумні» системи, відновлювана енергетика та стале будівництво. «Очікується, що українська інфраструктура зробить стрибок до інноваційних технологій», – припускає вона.

Деякі великі американські компанії вже зробили перші кроки до участі в процесі відбудови, зокрема компанія Bechtel, яка підписала з Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України угоду про реконструкцію ключових інфраструктурних коридорів. Однак, для того, щоб відповідати масштабам виклику, який постане після завершення війни, необхідно набагато більше підтримки та інвестицій.

Прочитати повний звіт CMS щодо стану M&A ринку у країнах Європи, економіка яких розвивається, 2023/24 можна за посиланням.


За додатковою інформацією просимо звертатися до:

Дарина Гордієнко

E: darina.gordienko@cms-cmno.com

T: +38044 391 3377

Примітки для редакторів:

Критерії, використані при підготовці звіту

Дата оголошення угоди: 01 січня 2023 року – 31 грудня 2023 року

Регіон угоди: країни Європи, економіка яких розвивається, – географічний регіон, під яким розуміється країна, в якій об'єкт угоди здійснює основну діяльність або в якій розташовані його основні активи: Албанія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чехія, Естонія, Угорщина, Косово, Латвія, Литва, Північна Македонія, Молдова, Чорногорія, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія та Україна.

Вартість угоди: щонайменше 1 млн доларів США; для угод з комерційною нерухомістю – щонайменше 5 млн доларів США (Примітка: Угоди з нерозкритою вартістю враховувалися як такі, що мають нульову вартість, якщо тільки третя сторона не надала загальнодоступну ринкову оцінку, або якщо вартість угоди не могла бути оцінена за допомогою EMIS. Такі випадки чітко позначені у звіті).

Прямі інвестиції: категорія включає угоди за участю фірм прямих інвестицій, суверенних інвестиційних фондів, пенсійних фондів, приватних інвестиційних компаній, компаній з управління активами, наднаціональних фінансових установ та великих інвестиційних банків.

Нерухомість: категорія включає в себе угоди з комерційною нерухомістю, девелоперами, будівельними компаніями та інвестиційними фондами, які спеціалізуються на нерухомості.

Виключення: чутки або скасовані угоди, угоди на ринках капіталів, випуски конвертованих облігацій, угоди щодо проблемних кредитів, угоди з викупу акцій, внутрішні реструктуризації, спільні підприємства та пропозиції від працівників.

Внутрішні / транскордонні: під внутрішніми угодами ми розуміємо ті, в яких об'єкт придбання, покупець і продавець є представниками однієї країни. Під транскордонними угодами ми розуміємо угоди, в яких беруть участь щонайменше дві різні країни з різних сторін угоди.


Про CMS

Заснована у 1999 році, CMS є інтегрованою, міжнародною організацією юридичних фірм, яка пропонує повний спектр юридичних та податкових консультацій. CMS, яка має 81 офіс у 45 країнах світу, в яких працюють понад 5000 юристів, має тривалий досвід з надання юридичних консультацій з національного права та на міжнародному рівні. Всім своїм клієнтам – від найбільших транснаціональних корпорацій та компаній середнього розміру до ініціативних стартапів – CMS пропонує технічну точність, стратегічну досконалість і довгострокові партнерські відносини для того, щоб кожен клієнт завжди був лідером на обраних ним ринках.

Фірми, які входять до складу CMS, пропонують широкий спектр професійних послуг у 19 сферах практики та секторах економіки, зокрема з корпоративного права/M&A, енергетики та змін клімату, інвестиційних фондів, Life Sciences та охорони здоров’я, ТМТ, податків, банківського та фінансового права, комерційного права, антимонопольного, конкуренційного права та торговельного права, вирішення спорів, трудового та пенсійного права, інтелектуальної власності, а також нерухомості.

Для отримання додаткової інформації просимо відвідати наш сайт в Інтернеті за адресою cms.law.

Про EMIS

EMIS є провідним світовим постачальником інформації про компанії, галузі та країни щодо ринків, що розвиваються. EMIS входить до групи ISI Emerging Markets Group і налічує більш як 500 працівників у 19 країнах світу та надає критично важливу інформацію корпоративним, фінансовим, професійним, урядовим та академічним клієнтам. Компанія була заснована в 1994 році. Вебсайт: emis.com.


[1] До країн Європи, економіка яких розвивається, належать: Албанія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чеська Республіка, Естонія, Угорщина, Косово, Латвія, Литва, Північна Македонія, Молдова, Чорногорія, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія та Україна.

Офіційні постачальники послуг