Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Уряд зробив черговий крок для запровадження гарантій походження електричної енергії в Україні

27 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 227 “Про запровадження гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії” (“Постанова”), яка набула чинності 5 березня 2024 року.

Постанова встановлює правила роботи механізму гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлювальних джерел (“ГП”).

Контекст

Основи законодавчого регулювання ГП були закладені минулого року Законом України № 3220 IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та “зеленої” трансформації енергетичної системи України” (“Закон”).

Основна функція ГП полягає в тому, щоб продемонструвати кінцевому споживачеві, що певна частка або кількість енергії була вироблена з відновлюваних джерел. ГП також виступають доказом того, що товари та послуги були вироблені з використанням “зеленої” енергії, залишивши менший вуглецевий слід.

ГП дозволять українському бізнесу відповідати вимогам ЄС щодо кліматичних цілей декарбонізації, підтверджувати відповідність діяльності компаній цілям сталого розвитку, уникати додаткових витрат при експорті товарів до країн ЄС, а також залучати “зелене” фінансування.

Ключові положення Постанови

Постанова закріплює дві основні процедури: (1) Порядок видачі, обігу та погашення ГП електричної енергії, виробленої з відновлювальних джерел та (2) Порядок визначення екологічної цінності електричної енергії, виробленої з відновлювальних джерел.

Зокрема, Постанова передбачає наступне:

  • Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (“НКРЕКП”) адмініструватиме електронний реєстр ГП (“Реєстр”), інтерфейс якого буде доступний щонайменше двома мовами – українською та англійською;
  • НКРЕКП здійснить необхідні заходи для інтеграції Реєстру з реєстрами країн Енергетичного Співтовариства, Європейського Союзу та Організації економічного співробітництва та розвитку;
  • для забезпечення відповідності вимогам законодавства, потужності, що внесені до Реєстру, підлягають виїздим перевіркам. Наразі затверджена лише процедура перевірки щодо потужностей споживачів. У подальшому НКРЕКП також затвердить процедуру перевірки для комерційних виробників;
  • погашення ГП має здійснюватися протягом 18 місяців з моменту виробництва відповідної одиниці енергії. Однак, обіг ГП обмежений 12 місяцями з дати виробництва енергії;
  • ГП можуть бути видані щодо електричної енергії, відпущеної з установки зберігання, тільки якщо така установка використовується на генеруючих потужностях, що виробляють електроенергію з відновлюваних джерел;
  • ГП не видаються на електричну енергію, вироблену гідроакумулюючими електростанціями;
  • екологічна цінність електричної енергії вимірюється в кілограмах СО2 еквіваленту на 1 МВт-год електроенергії. Вона визначає усереднений обсяг парникових газів, який було б викинуто виробниками, що використовують теплоелектростанції для виробництва електричної енергії з викопних видів палива; та
  • Міністерство енергетики розраховує екологічну цінність на підставі публічної інформації щодо річних обсягів викидів парникових газів сектору енергетики та обсягів виробництва електричної енергії з викопних видів палива за п’ять років.

За додатковою інформацією щодо Постанови та інших аспектів регулювання відновлюваної енергетики в Україні звертайтеся до партнерів Гліба Бондаря та Максима Максименка.

Офіційні постачальники послуг