Основні зміни
З метою розвитку бізнесу в Україні та залучення додаткових ресурсів для відновлення економіки країни Національний банк України (НБУ) пом'якшив встановлені ним валютні обмеження до залучених українськими позичальниками позик від іноземних кредиторів.
Починаючи з 21 червня 2023 року українським позичальникам надається можливість погашення та обслуговування нових міжнародних позик у разі дотримання таких умов:
- Основна сума позики має бути зарахована на банківський рахунок позичальника в Україні після 20 червня 2023 року.
- Ставка витрат за позикою (тобто за всіма платежами за позикою за винятком погашення основної суми боргу, а саме процентами, комісіями та іншими платежами) не повинна перевищувати 12% річних.
- Погашення та обслуговування позик, строк погашення яких не перевищує трьох років, здійснюється позичальником лише за рахунок власних коштів в іноземній валюті, які не були придбані на валютному ринку України за гривню або залучені від українського кредитора у формі кредиту (позики).
- Якщо строки погашення позик перевищують три роки, то погашення основної суми протягом перших трьох років після надходження позики може здійснюватися лише за рахунок власних коштів позичальника в іноземній валюті, які не були придбані на валютному ринку України або позичені в українського кредитора. Водночас сплата процентів після надходження позики, а також погашення основної суми починаючи з четвертого року, може здійснюватися як за рахунок власних коштів позичальника в іноземній валюті, так і за рахунок коштів в іноземній валюті, придбаних за гривню на валютному ринку України.
Дострокове повернення коштів за зазначеними вище позиками до настання дати оплати, передбаченої відповідним договором про надання позики, не дозволяється. Внесення змін до договорів позики про скорочення строків оплати наразі заборонено.
Довідкова інформація
До внесення цих змін українським позичальникам було дозволено виконувати свої зобов'язання лише за міжнародними позиками, які були залучені від міжнародних фінансових організацій (МФО), забезпечені державними гарантіями чи гарантією МФО, або були залучені за участю іноземного експортно-кредитного агентства. Раніше ми повідомляли про такі винятки у нашому повідомленні про зміни в законодавстві, з яким можна ознайомитися за посиланням.
Важливо зазначити, що українським позичальникам, як і раніше, заборонено виконувати свої зобов'язання за будь-якими міжнародними позиками, крім тих, що зазначені вище, зокрема за позиками, отриманими до 20 червня 2023 року.
Передумови
Зазначені зміни відбулися на тлі воєнного стану, який діє на території України з 24 лютого 2022 року. Введення воєнного стану призвело до встановлення суттєвих обмежень щодо відтоку капіталу та посилення валютного контролю. Незважаючи на те, що згадані вище зміни є позитивним зрушенням, в цілому режим валютного контролю в Україні залишається значно обмеженим. Операції, які прямо не дозволені НБУ, залишаються забороненими протягом періоду воєнного стану або до їхнього скасування НБУ.
Очікується, що до кінця 2023 року НБУ оприлюднить дорожню карту поступового послаблення чинних валютних обмежень, встановлених у зв'язку з воєнним станом. Ця дорожня карта міститиме детальний опис запланованих НБУ заходів та строки послаблення чинних обмежень.