Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Угоди на 94,27 млрд. євро: ринок M&A у країнах Європи з економікою, що розвивається, досяг рекордних показників у 2021 році

У 2021 році спостерігалось суттєве пожвавлення та відновлення ринку M&A у країнах Європи з економікою, що розвивається.[1] Результати дослідження, опублікованого CMS у співпраці з EMIS, підтверджують те, що ринок M&A у даному регіоні не тільки повністю відновився після падіння у 2020 році, демонструючи стрімке зростання сукупного обсягу угод до 2 015 (на 18,2%), а й досяг нових вершин за рахунок збільшення загальної вартості угод до 94,27 млрд. євро (на 55,1%), що є найвищим показником з 2013 року.

Хореа Попеску, керівник практики корпоративного права компанії CMS у Центральній та Східній Європі (ЦСЄ), коментує: «У 2021 році ми бачимо різке зростання M&A активності у країнах Європи, економіка яких розвивається – у покупців та продавців з’являється все більше впевненості на тлі загальної стабілізації ситуації з пандемією».

Стефан Стоянов, керівник бази даних EMIS щодо M&A, відзначає: «У 2021 році ми спостерігали, як сторони угод адаптувалися до нової реальності в умовах пандемії та продовжували роботу в сфері M&A. Дані цьогорічного звіту загалом свідчать про повернення впевненості гравців даного ринку».

Активність у сфері прямих інвестицій та первинного розміщення акцій на фондових біржах суттєво зросла

Прямі інвестиції наразі є невід’ємною частиною трансакційної культури у країнах Європи, економіка яких розвивається.  На тлі загального пожвавлення ринку у 2020 році, 2021 рік відзначився рекордним зростанням загальної кількості угод до (399 угод) та, відповідно, їх загальної вартості – до 23,75 млрд. євро (на 18%).

У сфері первинного розміщення акцій на фондових біржах також вдалося досягти рекордних показників: кількість трансакцій сягнула 116 (порівняно з 26 у попередньому році), а їх загальна вартість зросла до 13,47 млрд. євро (що суттєво вище, ніж 4,79 млрд. євро у 2020). Ці показники відображають успіх регіональних фондових бірж – зокрема Варшавської, Бухарестської та Стамбульської – у залученні нових розміщень, в той час як фондові біржі у Лондоні, Амстердамі та Нью-Йорку продовжили користуватися попитом у компаній, які здійснюють первинне розміщення з метою залучення міжнародних інвесторів.

Провідні сектори

Сектор телекомунікацій та ІТ, на який зазвичай припадає велика частина обсягів угод, продовжував лідирувати і цьогоріч – у ньому відбулися п’ять з десяти найбільших угод року. Загальна кількість угод зросла з 333 до 450, і, до того ж, у секторі була укладена найбільша угода за вартістю – 23,4 млрд. євро.

В галузевому розрізі сектор нерухомості та будівництва посів друге місце – у ньому було укладено 340 угод (порівняно з 310 у 2020), та спостерігалось збільшення їх вартості на 3,8% (9,83 млрд. євро). Попри 19-відсотковий спад за кількістю угод, офісна нерухомість залишилася найбільшим під-сектором. Складська нерухомість та логістика також зберегли свої показники як під-сектор, що є підтвердженням триваючого зміщення у бік електронної комерції. Сектор виробництва посів третє місце – у ньому відбулися 253 трансакції (аналогічний показник у 2020 – 236), і друге за вартістю – 18,26 млрд. євро. Тим часом, сектор гірничої промисловості, нафти та газу став третім найбільшим сектором за вартістю – 10,59 млрд. євро.

Зростаючий інтерес інвесторів до боротьби зі зміною клімату сприяв збільшенню загальної кількості угод у секторі енергетики та комунальних послуг – до 122 (порівняно з 73 у 2020), що складає 6% від загальної кількості угод (відповідний показник у 2020 – 4,3%). У під-секторі відновлюваної енергетики рекордно зросли як кількість, так і вартість угод: 81 угода (у 2020 році – 44) сукупною вартістю, що перевищує аналогічний показник попереднього року в чотири рази.

Україна

Україна була одним з трьох основних центрів M&A активності – кількість угод в Україні, Хорватії та Румунії перевищила показники, які були досягнуті в період до пандемії. Висока динаміка спостерігалася у секторі телекомунікацій та ІТ, в якому було відзначено як найбільшу кількість угод, так і найбільше зростання їх загальної вартості, що дозволило зайняти третє місце за даним показником серед інших секторів.  Сектор сільського господарства та фермерства продемонстрував найбільше зростання, тоді як сектор фінансів та страхування став другим за показником загальної кількості угод. За вартістю угод друге місце у галузевому рейтингу зайняв сектор гірничої промисловості, поступившись лідерством на користь сектору промисловості.

Іноземні та регіональні інвестиції досягли нових рекордних показників

Сполучені Штати були найактивнішим іноземним інвестором. Угоди за участі США досягли рекордного за останнє десятиліття максимуму – 154 угоди (у 2020 році –  94), а їх вартість зросла більш ніж удвічі, сягнувши рекордних 9,17 млрд. євро.

Європейські інвестори також продемонстрували жвавий інтерес до угод у країнах Європи, економіка яких розвивається. Найбільш активними європейськими інвесторами стали Велика Британія (106 угод), Німеччина (81 угода) і Франція (54 угоди). Ці три країни також очолили рейтинг за вартістю угод серед європейських інвесторів. Німеччина стала лідером трійки (3,13 млрд. євро), а Велика Британія (2,08 млрд. євро) та Франція (1,91 млрд. євро) посіли друге та третє місця відповідно. ОАЕ піднялися на десяте місце у рейтингу іноземних інвесторів за кількістю угод, що є найвищим показником для інвесторів за межами США та Європи.

Транскордонні угоди M&A  зберігають значну активність: кількість угод зросла на 28,9% (до 985 угод), а вартість – на 59,8% (до 56 млрд. євро). У той же час, вартість внутрішніх угод досягла 38,3 млрд. євро (збільшення на 48,1%), а кількість угод зросла на 9,5% (до 1 030).

Прогноз на 2022 рік

Радівоє Петрікіч, член практики корпоративного права компанії CMS в ЦСЄ, зазначив: «Фахівці в сфері M&A продемонстрували свою готовність та здатність адаптуватися до будь-яких можливих викликів 2022 року. Хоча непевність щодо впливу нових штамів вірусу та перспектива негативних економічних наслідків через більш високу інфляцію призвели до обережнішого ставлення до угод у кінці року, наші дані свідчать, що впевненість інвесторів здебільшого відновилася. У 2021 році основними стимулами до укладання угод були довгострокові тенденції, такі як діджиталізація, і, зважаючи на триваюче прискорення темпів змін та перехід на використання цифрових технологій, фундаментальні передумови для існування активного ринку M&A залишаються незмінними».

Зі звітом CMS щодо M&A ринку у країнах Європи, економіка яких розвивається, за 2021 рік можна ознайомитися тут: https://cms.law/en/int/publication/emerging-europe-m-a-report-2021-2022


За додатковою інформацією просимо звертатися до:

Дарина Гордієнко

E: darina.gordienko@cms-cmno.com

Примітки для редакторів:

Про звіт

У звіті CMS щодо ринку M&A у країнах Європи, економіка яких розвивається, за 2021 рік відображено тенденції щодо 15 країн, економіка яких розвивається, у регіоні ЦСЄ/ПСЄ на основі даних з M&A компанії EMIS за 2012-2021 роки, у супроводі коментарів, експертних оцінок та прогнозів на 2022 рік, наданих компанією CMS. З повним текстом звіту можна ознайомитися тут: https://cms.law/en/int/publication/emerging-europe-m-a-report-2021-2022

Про CMS

Заснована у 1999 році, компанія CMS є інтегрованою, міжнародною організацією юридичних фірм, яка пропонує повний спектр юридичних та податкових консультацій. Компанія CMS, яка має 80 офісів у більше ніж 40 країнах світу, в яких працюють понад 5 000 юристів, має тривалий досвід з надання юридичних консультацій з національного права та на міжнародному рівні. Всім своїм клієнтам – від найбільших транснаціональних корпорацій та компаній середнього розміру до ініціативних стартапів – компанія CMS пропонує технічну точність, стратегічну досконалість і довгострокові партнерські відносини для того, щоб кожен клієнт завжди був лідером на обраних ним ринках.

Юридичні компанії, які входять до складу CMS, пропонують широкий спектр професійних послуг у 19 сферах практики та секторах економіки, зокрема з корпоративного права/M&A, енергетики та змін клімату, інфраструктури та проектів, інвестиційних фондів, медико-біологічної галузі та охорони здоров’я (life sciences), ТМК, податків, банківської справи і фінансів, комерційного права, антимонопольного права та права ЄС, вирішення спорів, трудового та пенсійного права, інтелектуальної власності, а також нерухомості.

Для отримання додаткової інформації просимо відвідати наш веб-сайт за адресою cms.law

Офіси та асоційовані офіси CMS:

Абердин, Абу-Дабі, Алжир, Амстердам, Антверпен, Барселона, Пекін, Бейрут, Белград, Берген, Берлін, Богота, Братислава, Брістоль, Брюссель, Бухарест, Будапешт, Касабланка, Кельн, Дубай, Дюссельдорф, Единбург, Франкфурт, Фуншал, Женева , Глазго, Гамбург, Гонконг, Стамбул, Йоганнесбург, Київ, Лейпциг, Ліма, Лісабон, Ліверпуль, Любляна, Лондон, Луанда, Люксембург, Ліон, Мадрид, Манчестер, Мехіко, Мілан, Момбаса, Монако, Москва, Мюнхен, Маскат, Найробі, Осло, Париж, Подгориця, Познань, Прага, Редінг, Ріо-де-Жанейро, Рим, Сантьяго-де-Чілі, Сараєво, Шанхай, Шеффілд, Сінгапур, Скоп'є, Софія, Ставангер, Страсбург, Штутгарт, Тель-Авів, Тирана, Утрехт, Відень, Варшава, Загреб і Цюріх

Про EMIS

EMIS є провідним світовим постачальником інформації про компанії, галузі та країни, економіка, яких розвивається. Компанія входить до складу групи компаній ISI Emerging Markets Group і має у штаті понад 500 працівників у 19 країнах, які надають критично важливу інформацію клієнтам з секторів фінансових послуг, професійних послуг, урядам та навчальним закладам. Компанія була заснована 1994 році. Вебсайт: emis.com

[1]   До країн Європи, економіка яких розвивається, належать Албанія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чеська Республіка, Естонія, Угорщина, Косово, Латвія, Литва, Північна Македонія, Молдова, Чорногорія, Польща, Румунія, Росія, Сербія, Словаччина, Словенія, Туреччина та Україна.

Офіційні постачальники послуг