Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Ситуація покращується? Прогноз CMS щодо європейського ринку M&A у 2024 році

Очікування щодо транзакцій змішані на тлі економічної невизначеності, але прямі інвестиції помітно зростають

  • 43% учасників ринку прогнозують зниження активності на ринку M&A в Європі протягом наступних 12 місяців, тоді як 35% передбачають її зростання, причому особливо оптимістично налаштовані учасники сфери прямих інвестицій. Минулого року 73% учасників ринку прогнозували зростання активності на ринку M&A.
  • Вартість угод у першому півріччі 2023 року впала на 47% та становила 316 млрд євро порівняно з 596 млрд євро у першому півріччі 2022 року.
  • Обсяг угод у першому півріччі 2023 року склав 7 608 угод порівняно з 8 635 угодами у першому півріччі 2022 року, що свідчить про падіння обсягу угод лише на 12%.
  • Інфляційний тиск (40%) та загальна економічна нестабільність (38%) визначені як основні перешкоди для фінансування транзакцій у наступному році.
  • 85% учасників ринку очікують, що протягом наступних трьох років регуляторні акти в сфері ESG посилять контроль за діяльністю у сфері M&A.
  • Очікується, що об'єкти із зниженою вартістю (36%) та об'єкти, що підлягають відновленню (35%), будуть основними каталізаторами M&A активності в наступному році.
  • Прогнозується, що найбільший сплеск M&A активності в Європі спостерігатиметься в секторах технологій, медіа та телекомунікацій (ТМТ) (37%), а також енергетики (36%).
  • Майже половина учасників ринку (47%) очікують, що протягом наступних 12 місяців найбільше зростання M&A активності спостерігатиметься у Великій Британії та Ірландії, за якими йдуть Іберійський регіон (Іспанія та Португалія) та країни Бенілюксу (29%).
  • Центральна та Східна Європа (ЦСЄ) визначаються як третій лідируючий напрямок інвестицій у Європі після Великої Британії, Ірландії та Бенілюксу.

(21 вересня 2023 року): 43% учасників ринку очікують, що рівень M&A активності в Європі знизиться протягом наступних 12 місяців, хоча достатньо численна меншість (35%) прогнозує зростання, причому ті, хто працює у сфері прямих інвестицій, налаштовані більш оптимістично, згідно з дослідженням "Прогноз CMS щодо європейського ринку M&A у 2024 році", опублікованим міжнародною юридичною фірмою CMS спільно з інформаційно-фінансовою агенцією Mergermarket. Це різко контрастує з минулорічними прогнозами, коли 73% прогнозували зростання активності у сфері M&A.

Європейський ринок M&A у 2023 році характеризується поєднанням таких факторів, як зростаюча інфляція, підвищені відсоткові ставки та загальна невизначеність перспектив подальшого економічного розвитку . Ці виклики призвели до зниження вартості угод у першій половині 2023 року на 47% порівняно з попереднім роком (з 596 млрд євро до 316 млрд євро), хоча обсяг угод не надто знизився – на 12% порівняно з 2022 роком (з 8 635 до 7 608 угод). Загалом, ситуація на ринку M&A цього року характеризується переважанням невеликих транзакцій, що є відходом від тенденції, яка спостерігалася у 2021 та 2022 роках.

ОЧІКУВАННЯ ЩОДО M&A ПОМІРКОВАНІ ТА НЕОДНОЗНАЧНІ

На тлі дедалі складнішої макроекономічної ситуації лише 35% учасників ринку очікують, що рівень активності на ринку M&A у Європі наступного року зросте, минулого року таких було 73%, тоді як 43% очікують падіння. Виникла розбіжність у думках: учасники транзакцій у сфері прямих інвестицій значно оптимістичніші, ніж їхні колеги із ринку корпоративних транзакцій. Лише 24% респондентів зі сфери прямих інвестицій очікують падіння європейського ринку M&A порівняно з 49% опитаних учасників ринку корпоративних транзакцій.

ЗНИЖЕННЯ ГОТОВНОСТІ РИЗИКУВАТИ

У звіті зазначається, що ключовим фактором, який спричинив це зниження активності, є зниження бажання ризикувати серед покупців, яке ще більше посилилося через зростання вартості фінансування та обережну практику кредитування. Наслідки банкрутства банків у США та Європі на початку 2023 року посилили побоювання серед учасників ринку. У відповідь на постійну інфляцію процентні ставки зазнали багаторазового підвищення в Європі, США та Великій Британії. Зокрема, 48% учасників ринку вважають, що інфляція та тиск відсоткових ставок будуть найбільшими перешкодами для транзакцій протягом наступних 12 місяців. Однак тенденція до зниження інфляції з початку року зменшила занепокоєння щодо потенційної регіональної рецесії.

Луїз Воллес, керівниця глобальної групи корпоративного права та M&A у CMS, зазначила: "Після бурхливої постпандемічної активності європейський ринок злиттів та поглинань почав відчувати вплив зміни макроекономічного середовища. У 2021 і навіть у 2022 році, коли повномасштабне вторгнення Росії в Україну минулого року підштовхнуло інфляцію до небачених за останні десятиліття рівнів, обсяги угод все ще били рекорди, а сукупні вартісні показники залишалися вищими, ніж до пандемії. Однак зараз ми бачимо, що активність на ринку M&A в Європі починає відображати більш складний макроекономічний фон".

Тим не менш, нещодавнє підвищення Європейською Комісією прогнозу щодо ВВП Європейського Союзу, що передбачає зростання на 1% у 2023 році та на 1,7% у 2024 році, додає оптимізму в умовах невизначеності економічного клімату. Хоча прогнози щодо активності у сфері M&A на наступний рік залишаються неоднозначними, а учасники ринку прямих інвестицій демонструють більший оптимізм, ніж їхні корпоративні колеги, значна частина професіоналів галузі планує активну участь на ринку M&A. Це свідчить про високий рівень активності в найближчій перспективі. Зокрема, оскільки оцінки вартості бізнесу стабілізуються протягом 2023 року, видається, що в середньостроковій перспективі встановилися умови для швидкого досягнення домовленостей між покупцями і продавцями бізнесу.

ПІДВИЩЕНА УВАГА ДО ESG СТВОРИТЬ НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ УКЛАДАННЯ УГОД

64% учасників ринку вважають, що регулювання сфери ESG та боротьби зі зміною клімату в Європі створить нові можливості для укладання угод, а 93% заявили, що питання пов’язані з ESG є важливим елементом юридичного аудиту їхніх організацій. Більше того, 85% очікують посилення уваги до питань ESG в угодах M&A протягом наступних трьох років.

РУШІЙНІ СИЛИ УГОД

Як і в минулорічному опитуванні, учасники ринку продовжують вважати об'єкти із зниженою вартістю (36%) та об'єкти, що підлягають відновленню (35%), основними каталізаторами активності на ринку M&A в Європі наступного року. Ця тенденція не є несподіваною, враховуючи зниження оцінок публічних компаній за останні 18 місяців.

НАЙУСПІШНІШІ СЕКТОРИ

Більше третини учасників ринку прогнозують, що найбільший сплеск укладання угод в Європі буде в секторі ТМТ (37%) та енергетичному секторі (36%). Одночасно із цим 42% вважають, що фармацевтика, медицина та біотехнології (ФМБ) демонструватимуть найповільніший ріст. Хоча 68% учасників ринку віддали перевагу сектору ТМТ як одному з двох найбільш пріоритетних у минулому році, нещодавній спад може бути частково зумовлений значною зміною оцінки вартості акцій технологічних компаній за останні 12-18 місяців. Однак стійка популярність сектору ТМТ підкреслює непохитну впевненість інвесторів у майбутньому розширенні та потребу компаній у придбанні технологій, оскільки багато галузей продовжують робити акцент на цифрову трансформацію. Показовим прикладом цієї тенденції стало придбання групою Deutsche Börse датського постачальника даних SimCorp за 4 мільярди євро в першій половині 2023 року – спільне підприємство, яке підкреслює прагнення групи посилити свої потужності в сфері аналізу даних для новоствореного підрозділу рішень для управління інвестиціями.

РЕГІОНАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ

Очікування щодо активності на ринку M&A у різних частинах Європи зазнали значних змін порівняно з попереднім роком. Дивлячись на наступні 12 місяців, учасники ринку прогнозують помітний сплеск транзакційної активності у Великій Британії та Ірландії, які зараз зі значним відривом посідають перше місце в списку: майже половина (47%) респондентів віддали їм два топ-місця серед найбільш привабливих для M&A юрисдикцій. На противагу цьому, минулого року Велика Британія та Ірландія посідали шосту позицію, набравши лише 19% голосів респондентів, які голосували у цьому році за перші позиції для цих юрисдикцій. На друге місце претендують Іберійський регіон (Іспанія та Португалія) та країни Бенілюксу, яким 29% респондентів присвоїли найвищі місця серед регіонів, де очікується найбільше зростання M&A активності наступного року. Ринки M&A по всьому регіону Центральної та Східної Європи виявилися стійкими. Учасники ринку були обережними, але робота над транзакціями все одно просувалася, адаптуючись до нової реальності. Сектори, такі як телекомунікації та ІТ, а також енергетика залишилися сильними на ринку M&A у Центральній та Східній Європі.

Оскільки європейський ринок M&A продовжує розвиватися, стейкхолдери галузі не втрачають пильності під час маневрування посеред цієї мінливої динаміки і намагаються скористатися можливостями та ефективно реагувати на виклики. Рух уперед вимагає дотримання тонкого балансу між економічними умовами, регуляторними змінами та змінами ринкових настроїв.

Д-р Малте Брунс, керівник глобальної групи корпоративного права/M&A у CMS, додав: "Зростання інфляції та більш невизначені економічні перспективи змусили покупців бути більш обачними щодо ціни, яку вони готові платити за бізнес, у той час як продавці ще не скоригували свої очікування. Тим не менш, є багато причин для оптимізму щодо перспектив європейського ринку M&A у середньостроковій і довгостроковій перспективі, в тому числі постійний апетит до угод у сфері ТМТ, значні вхідні інвестиції та зростання приватного капіталу в Європі, що сприятиме укладанню угод".

Україна

У 2022 році активність на ринку M&A в Україні суттєво знизилася через повномасштабне вторгнення Росії. У той же час, перше півріччя 2023 року свідчить про те, що M&A повертається до життя та ініціюються нові угоди. Можливості відновлення України привертають увагу до України та її ключових секторів для відновлення та подальших інвестицій, таких як енергетика, сільське господарство, ТМТ, оборонна промисловість та інфраструктура.

Економіка України підтримується, щоб забезпечити комфорт для майбутніх інвесторів. ЄС надав грантів та кредитів на суму 50 млрд євро на період 2024-27 років. Кредитна лінія призначена для підтримки короткострокових потреб України, а також її відновлення та модернізації в середньостроковій перспективі. Європейська Комісія, ЄІБ, ЄБРР і МФК підписали угоди на суму понад 800 млн євро, щоб допомогти мобілізувати приватний сектор для участі у відновленні та реконструкції України. Кошти Світового банку матимуть критично важливе значення для подальшого розвитку.

Закінчення війни в Україні та запуск процесу відновлення стане значним поштовхом не лише для України, але й для всього регіону Центральної та Східної Європи, відкриваючи нові можливості для M&A.

Прочитати повний звіт Прогноз CMS щодо європейського ринку M&A у 2024 році можна за посиланням: Turning the Corner? CMS European M&A Outlook 2024


За додатковою інформацією просимо звертатися до:

Дарина Гордієнко

E: darina.gordienko@cms-cmno.com

T: +38044 391 3377

Примітки для редакторів:

Методика

У 2-му кварталі 2023 року Mergermarket опитав топ-менеджерів 240 корпорацій та 90 приватних інвестиційних компаній з Європи, Америки та Азійсько-Тихоокеанського регіону (АТР) щодо їхніх очікувань від європейського ринку M&A у наступному році. Серед 330 опитаних керівників 70% мають головні офіси в Європі, а решта 30% порівну розподілені між регіонами Америки та АТР. 85% респондентів брали участь в угодах M&A протягом останніх двох років, а 81% планують провести угоду M&A наступного року. Всі відповіді є анонімними, а результати представлені в узагальненому вигляді.

Про CMS: Заснована у 1999 році, CMS є інтегрованою, міжнародною організацією юридичних фірм, яка пропонує повний спектр юридичних та податкових консультацій. CMS, яка має понад 70 офісів у більше ніж 40 країнах світу, в яких працюють понад 5000 юристів, має тривалий досвід з надання юридичних консультацій з національного права та на міжнародному рівні. Всім своїм клієнтам – від найбільших транснаціональних корпорацій та компаній середнього розміру до ініціативних стартапів – CMS пропонує технічну точність, стратегічну досконалість і довгострокові партнерські відносини для того, щоб кожен клієнт завжди був лідером на обраних ним ринках.

Фірми, які входять до складу CMS, пропонують широкий спектр професійних послуг у 19 сферах практики та секторах економіки, зокрема таких: корпоративне право/злиття та поглинання, енергетика та зміна клімату, інвестиційні фонди, Life Sciences та охорона здоров'я, ТМК, оподаткування, банківське та фінансове право, комерційне, антимонопольне право, конкуренція та торгівля, вирішення спорів, трудове та пенсійне право, інтелектуальна власність, нерухомість, споживчі товари, а також готельний бізнес та дозвілля.

Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте: www.cms.law

Про Mergermarket: Mergermarket, компанія Acuris, повідомляє про угоди за 6-24 місяці до того, як вони стають відомими громадськості, надаючи передплатникам потужну конкурентну перевагу. Маючи найбільшу мережу журналістів та аналітиків, що спеціалізуються на злиттях та поглинаннях, Mergermarket пропонує найповнішу на сьогоднішній день аналітичну послугу у сфері злиттів та поглинань. Журналісти Mergermarket працюють у 67 містах Америки, Європи, Азійсько-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу та Африки.

Для отримання додаткової інформації відвідайте mergermarket.com.

Офіційні постачальники послуг