Експерти Kantar Україна провели чергове «Дослідження ринку нелегальної торгівлі». Результати дослідження були презентовані під час круглого столу щодо питань нелегальної торгівлі тютюновими виробами, організованого Американською торговельною палатою в Україні за участі Асоціації «Укртютюн», представників бізнесу та органів державної влади. Даний захід проводиться третій рік поспіль та має на меті вдосконалення інструментів боротьби з тіньовою економікою.
Незаконне виробництво та розповсюдження тютюнових виробів є одним з ключових елементів тіньової економіки України, що завдає шкоди законному бізнесу, спотворює конкуренцію та негативно впливає на економіку країни. Тому для компаній-членів Палати надзвичайно важливою є дієва боротьба з нелегальною торгівлею підакцизними товарами.
Чітке розуміння рівня нелегальної торгівлі є важливим для оцінки ефективності існуючих інструментів боротьби та їх удосконалення.
Презентоване дослідження, спрямоване на виявлення і моніторинг нелегальної тютюнової продукції в Україні. Експертами було встановлено, що частка нелегальної тютюнової продукції від загального обсягу ринку в Україні в лютому 2023 року сягнула 20,2%, тоді як в 2021 році становила 16,9%, а у 2020 році була 6,9%. Така тенденція простежується з 2016 року. Зростання відбулося за рахунок збільшення частки підробленої продукції до 7,9% та великої частки продукції, що маркована для Duty Free до 10,8%.
Згідно з даними, 83% обсягу підробленої продукції становлять бренди міжнародних тютюнових компаній. Інші 17% (за написом на пачці) вироблені «Українським Тютюновим Виробництвом» та United Tobacco.
Станом на лютий 2023 року на нелегальну продукцію з маркуванням для Duty Free припадає 10.8%. Частка підробленої продукції складає 7,9%, а контрабандної продукції – 1,5%.
За попередніми підрахунками компанії Kantar, податкові втрати у Державний бюджет України у 2023 році від нелегального ринку тютюнових виробів оцінюються на рівні 22 млрд грн.
Незаконний обіг тютюнових виробів призводить до недонадходження податків до бюджетної системи, порушення добросовісної конкуренції на ринку, фінансування заходів гібридної агресії та корупції. Серед регіонів з найбільшого розповсюдження нелегальної продукції лідерами є Дніпропетровська область (14%), Харківська область (9%), Одеська область (9%), Львівська область (9%), Кіровоградська (8%), Чернівецька (7%), Хмельницька область (6%), та Полтавська область (6%), що складає 68% від загального обсягу нелегальної продукції. В дослідженні не приймали участь тимчасово окуповані території України та території, на яких тривають активні бойові дії.
У заході взяли участь компанії-члени Спеціальної платформи Палати з питань твердих підакцизних товарів, які з року в рік входять до топ найбільших платників податків в Україні - Філіп Морріс Україна, В.А.Т.-Прилуки, Джей Ті Інтернешнл Компані Україна, Імперіал Тобакко Україна.
У заході також взяли участь:
- Данило Гетманцев, Народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики;
- Ярослав Железняк, Народний депутат України, Перший заступник Голови Комітету ВР України з питань фінансів, податкової та митної політики;
- Олексій Бонюк, Начальник Департаменту кримінально-правової політики Офіса Генпрокурора;
- Іван Писарчук, Міністерство внутрішніх справ України;
- Ростислав Пекар, Начальник відділу, Державне бюро розслідувань;
- Елеонора Шкода, Директор Департаменту контролю за підакцизними товарами Державної податкової служби України та Андрій Чигорських, Керівник управління Департаменту контролю за підакцизними товарами Державної податкової служби України;
- Олексій Калинович, в.о. директора Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужба;
- Віктор Лисенко, Керівник підрозділу детективів, Бюро економічної безпеки України;
- Тарас Тимощук, Керівник підрозділу Центрального управління, СБУ.
«Ми вдячні за активні дії правоохоронних органів, що направлені на протидію нелегальним виробництвам тютюнових виробів в Україні, і підтримуємо зусилля направлені на виявлення та припинення функціонування виробництв, які підробляють продукцію світових брендів. Разом з тим, зменшення частки нелегального ринку можливе лише за системної протидії нелегальній торгівлі по всьому ланцюгу від виробництва до реалізації нелегальних сигарет: потрібно систематично перевіряти роботу точок продажів, блокувати спроби продажу нелегальної продукції через веб-сайти, групи у соцмережах та месенджерах», – Максим Барабаш, Генеральний директор, Філіп Морріс Україна
«З 2017 року ми спостерігаємо як практично синхронно із підвищенням ставок акцизів на тютюнові вироби впевнено зростає частка нелегального ринку. Але незважаючи на цю тенденцію та війну, ми помічаємо численні заклики до підвищення ставок на тютюн задля покриття необхідних витрат бюджету. Ми ж переконані: допоки по інфраструктурі нелегального ринку не буде нанасений суттєвий удар, який унеможливить його подальше розширення, варто утриматись від рішень щодо підвищення ставок акцизів», - зазначила Світлана Шарамок, Генеральний директор компанії JTI.
«У 2019 році ми створили Спеціальну платформу з питань твердих підакцизних товарів, що об’єднала компанії, які з року в рік входять до десятки найбільших платників податків в Україні. У 2022 році ці компанії разом сплатили понад 78 мільярдів грн податків. Саме тому для нас важливо забезпечити рівні та справедливі умови роботи галузі. Систематичне відслідковування рівня нелегальної торгівлі є важливим для оцінки ефективності існуючих інструментів боротьби та їх удосконалення,» – прокоментував Андрій Гундер, Президент Американської торговельної палати в Україні.