Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Піковий попит на нафту виникне раніше ніж очікувалося на фоні прискорення нафтогазовою галуззю переходу на альтернативні джерела енергії

  • Пік попиту на нафту очікується в 2029 році, тобто на рік раніше ніж за попередніми прогнозами, через вищі темпи декарбонізації у транспортному секторі
  • Аналіз діяльності 15 найбільших у світі нафтогазових компаній демонструє, що вони використовують різні стратегії переходу на альтернативні джерела енергії та інвестували 16,5 мрлд доларів США протягом 2022 року
  • Тепер вже 13 нафтогазових гігантів взяли на себе зобов’язання досягти нульового рівня викидів до 2050 року – у порівнянні з десятьма у 2022 році

Нове дослідження від глобальної юридичної фірми CMS демонструє помітний зсув на енергетичному ландшафті: початок очікуваного пікового попиту на нафту прогнозується у 2029 році – на рік раніше, ніж попередньо передбачалося в економічному дослідженні Capital Economics, яке було проведено у 2020 році. Це прискорення пояснюється стрімким поширенням електричних та гібридних автомобілів, результатом якого стали вищі темпи декарбонізації в транспортному секторі.

Проведене Capital Economics дослідження під назвою «Перехід на альтернативні джерела енергії у 2023 році: зміна ролі нафтогазових компаній у переході на альтернативні джерела енергії» аналізує діяльність з переходу на альтернативні джерела енергії 15 найбільших нафтогазових компаній у світі. Результати дослідження демонструють трансформацію галузі в результаті здійснення цими компаніями сукупних інвестицій на рівні 16,5 млрд доларів США у діяльність з переходу на альтернативні джерела енергії у 2022 році, що є еквівалентом 7,4% від загального розміру їхніх капітальних витрат (CAPEX).

Нафтогазові гіганти проводять різні стратегії переходу на альтернативні джерела енергії, які обумовлюються їхньою географією та політиками, вимогами акціонерів та наявними активами. Ці стратегії реалізації переходу на альтернативні джерела енергії поділяються на чотири основних категорії:

  • Усунення викидів вуглецю – компенсація / скорочення поточного рівня викидів до цільового.
  • Рішення з низькими викидами вуглецю – заміна викопних джерел енергії на альтернативи з меншими викидами вуглецю, такими як низьковуглецеві види палива або інфраструктура для заряджання електричних автомобілів.
  • Виробництво електроенергії з відновлюваних джерел енергії – ініціативи, такі як вітроелектростанції.
  • Водень – дослідження водню як «чистого» палива.

Зараз 13 з 15 компаній, які взяли участь в аналітичному дослідженні, зобов’язалися досягти нульових викидів до 2050 року і це значне збільшення, порівняно із дев’ятьма у 2021 році. Окрім цього, 11 компаній приєдналися до Ініціативи з досягнення нульових викидів метану, яку підтримують учасники Нафтогазової кліматичної ініціативи (OGCI).

Мунір Хасан, керівник групи енергетики та зміни клімату в CMS, сказав: «Тоді як загальний обсяг витрат на перехід на відновлювані джерела енергії та низьковуглецеві ініціативи у 2022 році в середньому становив 7,4% від суми капітальних витрат компаній, що потрапили у вибірку, значна відмінність між цими показниками в різних компаніях підкреслює те, що перехід на альтернативні джерела енергії, як колективний стратегічний пріоритет, ще тільки формується.

«Проаналізовані в цьому дослідженні компанії відчувають тиск з усіх боків. Але взяті зобов’язання та ініціативи компаній демонструють, що перехід на альтернативні джерела енергії, тим не менш, відбувається та займає все більшу частку в звичній бізнес-діяльності попри те, що  кінцевий результат кожної з них залишається нечітким».

Світові темпи інвестицій у відновлювані джерела енергії обігнали викопні види палива

Відновлювані джерела енергії посіли перше місце за інвестуванням, випередивши викопні види палива. Дані отримані Міжнародним енергетичним агентством (IEA) свідчать, що розмір інвестицій в енергетику сягнув 2,2 трлн доларів США у 2021 році і близько 2,4 трлн доларів США у 2022 році. Частка інвестицій в альтернативну енергетику збільшувалася з часом  і тепер складає більшість – 59,3% у 2021 році and 60,2% у 2022 році.

Частка енергетичних інвестицій, спрямованих на відновлювані джерела енергії зросла до 74% у виробництві та до 27% у постачанні електроенергії. Для порівняння у 2017 році ці показники становили 64% та 20% відповідно.

Інвестування у викопні види палива залишається великою частиною інвестицій у виробництво та постачання енергії – 52%, але його частка зменшується – п’ять років тому цей показник складав 59%.

Пікове споживання природного газу розпочнеться у середині 2030-х років

Пік споживання природного газу очікується після нафтового піку і прогнозується на середину 2030-х років. Використання природного газу для виробництва електроенергії є безпосередньою альтернативою вугільним електростанціям, які мають високі показники викидів вуглецю. Окрім цього, природний газ є відносно чистим видом палива, який може служити перехідним джерелом для виробництва електроенергії до  збільшення кількості інвестицій у вітрову та сонячну енергетику, а також появи необхідної потужності для зберігання виробленої енергії.

Стратегії компаній адаптуються паралельно із зобов’язаннями на державному рівні

Компанії вибудовують свій шлях переходу на альтернативні джерела енергії таким чином, щоб він якомога більше відповідав національним програмам розвитку. Цей процес загострює увагу на появі стандарту звітування про викиди у різних галузях. Найбільші нафтогазові компанії Європи лідирують у диверсифікації джерел енергії, керуючись регіональними зобов’язаннями у сфері боротьби зі змінами клімату та у відповідь на вимоги акціонерів/громадськості. Компанії зі США також адаптують свої стратегії у відповідь на очікування акціонерів і приділяють максимум уваги низьковуглецевим продуктам та послугам. Державні нафтогазові компанії, які утворюють невід’ємні складові національних зобов’язань зі скорочення викидів вуглецю, відображають розвиток кліматичних цілей своїх країн.

Прочитати повну версію звіту за результатами дослідження «Перехід на альтернативні джерела енергії у 2023 році: зміна ролі нафтогазових компаній у переході на альтернативні джерела енергії» можна за посиланням: https://cms.law/en/int/publication/energy-transition


За додатковою інформацією просимо звертатися до:

Дарина Гордієнко

E: darina.gordienko@cms-cmno.com

T: +38044 391 3377

Примітки для редакторів:

Про CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Україна

Українська команда CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang повноцінно працює від початку війни, надаючи послуги з декількох локацій, у тому числі з Будапешта, Києва та Західної України.

CMS

Заснована у 1999 році, CMS є інтегрованою, міжнародною організацією юридичних фірм, яка пропонує повний спектр юридичних та податкових консультацій. CMS, яка має 80 офісів у більше ніж 40 країнах світу, в яких працюють понад 5000 юристів, має тривалий досвід з надання юридичних консультацій з національного права та на міжнародному рівні. Всім своїм клієнтам – від найбільших транснаціональних корпорацій та компаній середнього розміру до ініціативних стартапів – CMS пропонує технічну точність, стратегічну досконалість і довгострокові партнерські відносини для того, щоб кожен клієнт завжди був лідером на обраних ним ринках.

Фірми, які входять до складу CMS, пропонують широкий спектр професійних послуг у 19 сферах практики та секторах економіки, зокрема з корпоративного права/M&A, енергетики та змін клімату, інвестиційних фондів, Life Sciences та охорони здоров’я, ТМК, податків, банківського та фінансового права, комерційного права, антимонопольного права, конкуренційного та торговельного права, вирішення спорів, трудового та пенсійного права, інтелектуальної власності, а також нерухомості.

Для отримання додаткової інформації просимо відвідати наш сайт в Інтернеті за адресою cms.law

Офіси та асоційовані офіси CMS:

Абердін, Абу-Дабі, Алжир, Амстердам, Антверпен, Барселона, Пекін, Белград, Берген, Берлін, Богота, Братислава, Брістоль, Брюссель, Бухарест, Будапешт, Касабланка, Кельн, Кукута, Дубай, Дюссельдорф, Единбург, Франкфурт, Фуншал, Женева, Глазго, Гамбург, Гонконг, Стамбул, Йоганнесбург, Київ, Лейпциг, Ліма, Лісабон, Ліверпуль, Любляна, Лондон, Луанда, Люксембург, Ліон, Мадрид, Манчестер, Мехіко, Мілан, Момбаса, Монако, Мюнхен, Мускат, Найробі, Осло, Париж, Подгориця, Познань, Прага, Редінг, Ріо-де-Жанейро, Рим, Сантьяго-де-Чилі, Сараєво, Шанхай, Шеффілд, Сінгапур, Скоп'є, Софія, Ставангер, Страсбург, Штутгарт, Тель-Авів, Тирана, Відень, Варшава, Загреб та Цюріх.

Офіційні постачальники послуг