Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Палата висловлює занепокоєння планами НКРЕКП щодо заниження тарифу на передачу електричної енергії для НЕК «Укренерго» на 2022 рік

Палата висловлює занепокоєння планами НКРЕКП щодо заниження тарифу на передачу електричної енергії для НЕК «Укренерго» на 2022 рік

Американська торговельна палата в Україні висловлює занепокоєння стосовно планів Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор), щодо затвердження тарифу на послуги з передачі електричної енергії для НЕК «Укренерго» на 2022 рік на рівні, що не дозволить забезпечити стабільну окупність виплат перед виробниками електричної енергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), що продають її за «зеленим тарифом».

Опублікований на веб-сайті Регулятора проект постанови, який планується прийняти 1 грудня 2021 року, передбачає нижчу ставку тарифу у порівнянні із обґрунтованими пропозиціями НЕК «Укренерго».

Стаття витрат для оплати розрахунків за «зеленим тарифом», передбачена частиною 3 статті 8 Закону України «Про альтернативні джерела енергії», є відсутньою як у Державному бюджеті України на 2021 рік, так і в проекті Державного бюджету України на 2022 рік, прийнятого за основу у першому читанні  2 листопада. З огляду на це, таке запропоноване НКРЕКП заниження тарифу може спричинити накопичення нового багатомільярдного боргу за виплатами за «зеленим тарифом» протягом 2022 року.

У разі прийняття подібного рішення, воно порушить низку міжнародних зобов’язань України та у підсумку може нашкодити інтересам держави.

По-перше, відповідно до пункту 4.2 тристороннього гарантійного договору щодо випуску облігацій державної гарантії НЕК «Укренерго» (т.зв. Sustainability Linked Bonds), НКРЕКП зобов’язалася підтримувати тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні окупності витрат для виплат виробникам електроенергії з ВДЕ.

По-друге, відповідно до пункту 32 умов останнього меморандуму з Міжнародним валютним фондом, Україна зобов’язана погасити борги перед виробниками електроенергії з ВДЕ шляхом підвищення тарифу на передачу електричної енергії. Порушення однієї з умов згаданого меморандуму через тиждень після його публікації може суттєво ускладнити для України подальше отримання міжнародної фінансової допомоги, що не впливатиме позитивно на макроекономічну ситуацію в країні.

По-третє, в серпні 2021 року Україна задекларувала збільшення свого Оновленого національного визначеного внеску до Паризької угоди із 40 до 65% до 2030 року. Аби досягнути цієї амбіційної мети, Україна потребує залучення інвестицій у розвиток галузі ВДЕ шляхом створення передбачуваного середовища ведення бізнесу.

Американська торговельна палата в Україні продовжуватиме відстежувати ситуацію із тарифом на передачу електроенергії для НЕК «Укренерго» на 2022 рік та виступати за належне виконання державою взятих на себе зобов’язань для підтримки стабільного та передбачуваного бізнес-клімату в країні.

Палата вітатиме заходи, спрямовані на покращення платіжної дисципліни в електроенергетичному секторі, а також  готова до співпраці з органами державної влади та підтримки подальшого напрацювання належного регулювання для покращення фінансової ситуації на українському ринку електроенергії.

Офіційні постачальники послуг