Період: січень 2022 – жовтень 2024
Антимонопольний комітет України (АМКУ) посилює боротьбу з порушеннями, пов’язаними зі здійсненням концентрацій без отримання попереднього дозволу АМКУ, так званими “gun-jumping” порушеннями, здійснюючи більш ретельний контроль навіть за угодами, які, на перший погляд, мають обмежений вплив на український ринок. У період з січня 2022 року по жовтень 2024 року АМКУ накладав штрафи не лише на компанії, які не отримали попереднього дозволу АМКУ, але також й на ті, які звернулися за дозволом після закриття угод.
З моменту повномасштабного вторгнення у 2022 році, АМКУ послідовно продовжував застосовувати штрафні санкції, незважаючи на тимчасову перерву у розгляді заяв, спричинену воєнним станом в Україні. Хоча деякі бізнеси скористалися більш поблажливим підходом з огляду на добровільне розкриття відповідних угод в цей період, АМКУ все одно накладав штрафи за несвоєчасне подання заяв, навіть у випадках, коли українські активи були виключені із периметру угод. У деяких випадках АМКУ навіть самостійно ініціював розслідування. Такі штрафні санкції варіювалися від 2 000 євро за незначні порушення до 648 000 євро за більш серйозні. Однак компанії, які співпрацювали з АМКУ, отримували менші штрафи. Зусилля із забезпечення дотримання законодавства про захист економічної конкуренції були спрямовані на широкий спектр галузей, включаючи енергетику, фармацевтику, хімічну промисловість, сільське господарство, нерухомість та фінанси, що підкреслює всебічний регуляторний контроль із боку АМКУ.
У лютому 2024 року АМКУ посилив правозастосовні заходи шляхом запровадження нової методології розрахунку штрафів, яка замінила попередні Рекомендаційні роз'яснення Щодо застосування положень частин другої, п’ятої та шостої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», частин першої та другої статті 21 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», що дозволило АМКУ накладати значно вищі штрафні санкції за порушення конкурентного законодавства в Україні. Більш детально про цю методологію читайте в нашому інформаційному листі про зміни у законодавстві тут.
Щоб уникнути штрафних санкцій, компанії повинні переконатися, що вони отримали дозвіл АМКУ до закриття угоди, оскільки навіть поточні виклики, пов'язані з війною, не звільняють їх від дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції України.
КЛЮЧОВІ МОМЕНТИ:
- За вказаний період АМКУ прийняв 51 рішення про накладення штрафів у справах про порушення, пов’язаних зі здійсненням концентрацій без отримання попереднього дозволу АМКУ.
- 9 разів АМКУ порушував справи за власною ініціативою, 42 рішення було прийнято після того, як комітет відкривав справи за заявами сторін постфактум.
- Найменший штраф становив близько 1 000 євро, а найбільший – близько 72 000 євро.
- У кількох випадках АМКУ накладав базові штрафи в розмірі близько 1 000 євро на підставі Розпорядження № 1-рр від 03 березня 2022 року («Розпорядження»), в якому надаються певні рекомендації АМКУ щодо розрахунку та накладення базових штрафів під час воєнного стану. Розпорядження діяло до 17 червня 2022 року. У вищезазначених випадках повідомлення про концентрацію були подані до або в період дії Розпорядження.
- У деяких рішеннях (№ 250-р - 256-р від 08 серпня, № 284-р - 287-р від 22 серпня, № 326-р від 19 вересня) міститься пряме посилання на новий порядок визначення розміру штрафу, що накладається за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, який діє з 21 лютого 2024 року.
Наша практика конкурентного права та державної допомоги в Україні провела поглиблений аналіз усіх справ про порушення, пов’язаних зі здійсненням концентрацій без отримання попереднього дозволу, за період з січня 2022 року по жовтень 2024 року, виявивши ключові тенденції правозастосування з боку Антимонопольного комітету України (АМКУ). У нашій ексклюзивній зведеній таблиці висвітлено найбільш резонансні справи, в тому числі ті, що призвели до накладення значних штрафів, які сягають сотень тисяч євро. Для тих, хто бажає глибше зануритися в тему, повна таблиця доступна за запитом.
Для отримання додаткової інформації або детального огляду відповідних справ, будь ласка, звертайтеся до: Олександра Мартиненка, Партнера, Olexander.Martinenko@kinstellar.com, Юлії Ейсмонт, Радника, yulia.eismont@kinstellar.com.