Починаючи з 20 листопада 2024 року, Національний банк України (“НБУ”) запровадив зміни до існуючих обмежень валютного контролю в рамках мораторію на переказ іноземної валюти за кордон (“Мораторій”). Ці зміни покликані підтримати міжнародну співпрацю у сфері зовнішньої торгівлі та міжнародні проєкти з технічної допомоги, а також посилити заходи контролю за дотриманням певних винятків.
Заходи з лібералізації
1. Переказ коштів за імпортними контрактами
НБУ дозволив українським компаніям розраховуватися за своїми зобов’язаннями за імпортними контрактами перед іноземними постачальниками без будь-яких обмежень щодо терміну їх поставки в Україну за умови, що кошти в іноземній валюті будуть переказані на користь:
- іноземних експортно-кредитних агентств (“ЕКА”), іноземних держав через уповноважені ними установи або іноземних осіб, до складу учасників (акціонерів) яких входить іноземна держава чи іноземний банк; або
- інших нерезидентів, за умови, що вищезазначені установи беруть участь у таких імпортних операціях (шляхом кредитування, страхування, надання гарантії або поручительства).
З 1 листопада 2024 року, українські компанії можуть погашати до 10% простроченої заборгованості щомісяця.
Нагадаємо, що раніше українські компанії могли розраховуватися за імпортними контрактами лише за умови, що роботи та послуги були поставлені не пізніше 23 лютого 2021 року.
2. Розрахунки за проєктами міжнародної технічної допомоги
НБУ дозволив переказ коштів в іноземній валюті за кордон для забезпечення розрахунків за проєктами міжнародної технічної допомоги, незалежно від того, з якого джерела здійснюється фінансування проєкту.
Раніше українські компанії могли переказувати з України кошти в іноземній валюті для здійснення платежів виключно в рамках міжнародної технічної допомоги, що фінансується Європейським Союзом.
Обмежувальні заходи
1. Нові умови для операцій з репатріації дивідендів
НБУ доповнив існуючі винятки з мораторію, перелічені в наших правових новинах. Відтепер українські компанії можуть частково репатріювати дивіденди за корпоративними правами або акціями за умови дотримання двох додаткових умов:
- український емітент корпоративних прав або акцій повинен бути зареєстрований щонайменше за 12 місяців до репатріації дивідендів;
- іноземний інвестор повинен набути права власності на корпоративні права/акції такого емітента щонайменше за 6 місяців до здійснення репатріації.
2. Нове обмеження на кредити в іноземній валюті
НБУ заборонив використовувати кредити в іноземній валюті для придбання цінних паперів, номінованих в іноземній валюті.
Додаткова інформація
Ці ПРАВОВІ НОВИНИ видаються з метою інформування клієнтів AVELLUM та інших зацікавлених осіб про правові зміни, які можуть їх стосуватися або зацікавити. Наведена вище інформація не є юридичною чи будь-якою іншою консультацією і не повинна розглядатися як заміна конкретної консультації в окремих випадках.
За додатковою інформацією щодо цієї правової новини та інших питань стосовно валютних обмежень в Україні звертайтеся до старшого партнера Гліба Бондара.