5 травня 2020 року Національний банк України (НБУ) оприлюднив Білу книгу "Майбутнє регулювання ринку факторингу" (Біла книга). Біла книга є баченням регулятора стосовно того, як має функціонувати та регулюватися факторинговий ринок в Україні.
З огляду на динамічне зростання, яке факторинговий ринок демонструє впродовж останніх років, НБУ прагне привести вітчизняне регулювання у відповідність до міжнародних стандартів та забезпечити подальше зростання факторингового бізнесу в Україні. З 1 липня 2020 року НБУ здійснюватиме державне регулювання та нагляд за небанківським фінансовим сектором, у тому числі факторинговими компаніями.
Запропонована в Білій книзі нова модель регулювання факторингу в Україні включає в себе такі основні аспекти:
- Регулювання та ліцензування: Регулювання та нагляд за факторинговим сектором зі сторони НБУ здійснюватиметься із використанням ризик-орієнтованого підходу. Відповідні нормативні вимоги залежатимуть від конкретної бізнес-моделі, обраної факторинговою компанією.
- Джерела фінансування: НБУ планує конкретизувати та розширити перелік джерел фінансування факторингових компаній, включивши до них, серед іншого, фінансування від власників, афілійованих осіб або інших фінансових установ, а також шляхом залучення коштів через емісію облігацій.
- Вимоги до капіталу: Факторингова компанія матиме підтримувати рівень власного капіталу на рівні не менше 3 млн грн, а у разі надання додаткових фінансових послуг (додатково до послуг факторингу) - на рівні не менше 5 млн грн.
Окрім цього, НБУ також пропонує законодавчо розмежувати операції з відступлення прав вимоги та факторингу. На сьогодні операції з дисконтованого відступлення прав вимоги за кредитами часто визнаються факторингом.
Після презентації Білої книги НБУ планує обговорити з експертами та учасниками ринку модель регулювання факторингового ринку в Україні та відповідні законодавчі зміни, необхідні для її впровадження. Регулятор очікує, що нова модель регулювання факторингового ринку набуде чинності на початку 2021 року.