Київ, 29 листопада, 2019
Роль насінництва в економіці України, зовнішня торгівля, огляд основних культур насіннєвого ринку, виклики та можливості галузі – Американська торговельна палата в Україні (Палата) презентувала інформаційно-аналітичну публікацію «Насінництво в економіці України».
Аграрний сектор є одним із основних рушіїв економічного зростання України, що формує 19% ВВП. Для України як аграрної держави насінництво є одним із важливих напрямів інтенсивного розвитку. З метою висвітлення ролі насінництва в економіці України, Комітет Палати з питань насінництва підготував публікацію «Насінництво в економіці України».
Україна посідає важливе місце у світовому рослинництві. За даними публікації, Україна – це 11% світової площі чорнозему та посідає 10 місце в світі за площею ріллі з загальною площею 33 млн га.
30% експорту України припадає на продукцію рослинництва та олії рослинного походження. Україна є виробником та експортером соняшникової олії №1 у світі, а також входить в топ-10 виробників та експортерів пшениці, кукурудзи, ячменю, ріпакової та соєвої олії. Ключові імпортери насіння в Україну – США, Німеччина, Франція, Румунія, Туреччина, Чехія; експорт-партнери – Молдова, Ізраїль, Румунія та Білорусь.
«Конкуренція на світових ринках та можливість отримувати високоякісний продукт є дуже актуальною для компаній-членів Палати, що працюють в аграрному секторі. Компанії не лише імпортують насіння, а й зміцнюють економіку України, розвиваючи інновації, будуючи заводи та сплачуючи податки. Створення сприятливих умов для ведення бізнесу є основоположним для подальшого стрімкого розвитку галузі», – прокоментував Андрій Гундер, президент Американської торговельної палати в Україні.
У 2018 році товарообіг шести основних культур – пшениці, соняшника, кукурудзи, ячменю, сої, та ріпаку – склав 446 млн доларів.
«Насіннєвий сектор України має великий потенціал в частині виробництва та експорту, однак частка насіння у зовнішній торгівлі поки є вкрай незначною. Перспективним ринком є країни ЄС, які вимагають особливої процедури перевірки системи офіційного контролю та сертифікації насіння в країні виробництва. У 2015 році Україна успішно пройшла таку перевірку щодо зернових культур і довела, що наша система організована належним чином. На жаль, ми все ще очікуємо від Ради ЄС та Європарламенту відповідного рішення, яке дозволить Україні вийти на європейський ринок насіння», – Катерина Кучер, співголова Комітету з питань насінництва Американської торговельної палати в Україні.
Найбільшими викликами для галузі було названо відсутність належного захисту прав інтелектуальної власності у сфері насінництва, торгівлю контрафактним насінням та крадіжки під час внутрішніх перевезень. Для вирішення проблемних питань важливо посилити захист прав інтелектуальної власності та вдосконалити законодавчу базу.
«В умовах сьогодення, аграрна галузь – єдина, яка з поміж усіх демонструє нарощування виробництва та експорту сільськогосподарської продукції, наповнює бюджет країни, забезпечує валютні надходження та економічне зростання. Інвестиції, в тому числі й іноземні, які вкладаються в галузь насінництва, дозволяють виробникам застосовувати сучасні технології у рослинництві. Аграрії давно усвідомлюють виняткове значення виваженої насіннєвої політики у розвитку високотехнологічного аграрного виробництва», – Олена Альшанова, заступник Директора департаменту аграрної політики та сільського господарства Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
«Система насінництва повинна бути узгоджена з внутрішніми потребами ринку посівного матеріалу, враховувати ринкові тренди, зміни і тенденції на світовому ринку зерна, сучасні технології виробництва насіння. Використання високоякісного посівного матеріалу та високопродуктивних сортових ресурсів належить до основних факторів інтенсифікації виробництва сільськогосподарських культур, тому значна увага сьогодні приділяється заходам державного нагляду (контролю) в галузях насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, ГМО у відкритих системах», – Віктор Cтефківський, заступник директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва – начальник Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.