Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Активність угод у країнах Європи, економіка яких розвивається, відновилася, досягнувши найвищого рівня з 2018 року

Ключові моменти:

  • активність укладання угод у регіоні ЦСЄ продовжує зростати;
  • минулого року кількість угод в Україні зросла до 135 (що робить її третьою найактивнішою юрисдикцією за показниками M&A серед країн Європи, економіка яких розвивається) порівняно з 89 угодами у 2023 році. Це свідчить про стійкість та привабливість України навіть під час війни, а ринкова кон'юнктура вказує на потенціал для укладення більшої кількості угод;
  • за прогнозами Міжнародного валютного фонду (МВФ) у 2025 році європейські економіки, що розвиваються, зростуть на 3,1%, що суттєво перевищує 1,4% зростання в розвинених країнах Європи;
  • збільшення уваги до угод зі створенням спільних підприємств свідчить про бажання нових інвесторів не просто придбати конкурента, а й вибудувати стратегічні партнерські відносини для синергійного розвитку бізнесу;
  • країни Європи, економіка яких розвивається, отримають вигоду від стійкого зростання, зміцнення фінансової екосистеми та посилення цифровізації.

Звіт CMS щодо M&A у країнах Європи, економіка яких розвивається[1], 2024/2025, підготовлений у співпраці з EMIS, демонструє відновлення ринку M&A у регіоні: активність досягла найвищого рівня з 2018 року. Довіра інвесторів зміцнилася завдяки покращенню економічних умов і поступовій стабілізації інфляції, а центральні банки очікують на подальше зниження процентних ставок.

Звіт показує, що потік угод у країнах Європи, економіка яких розвивається, збільшився на 8% у порівнянні з 2023 роком: у 2024 році було оголошено 1281 угоду. Однак, незважаючи на більший обсяг угод, їхня сукупна вартість знизилася на 30,9% до 25,72 млрд євро. Це зниження зумовлене відсутністю «мегаугод» вартістю понад 1 млрд євро. У 2024 році спостерігався зсув у бік малих та середніх угод. Середня вартість угоди знизилася до 20,1 млн євро у 2024 році порівняно з 31,4 млн євро у 2023 році.

Транскордонні інвестиції

Активність у сфері транскордонних угод залишилася високою: кількість угод зросла до 776, що на 31 угоду більше, ніж у попередньому році. Серед лідерів M&A ринку:

  • США — зберегли перше місце за кількістю угод (102 угоди);
  • Велика Британія — на другому місці серед найактивніших іноземних інвесторів (68 угод);
  • загальна вартість транскордонних угод знизилася з 35,5 млрд євро до 23,3 млрд євро;
  • Люксембург очолив рейтинг за вартістю угод (2,01 млрд євро).

Країни з високою активністю

Польща зберегла свою позицію найбільшого M&A ринку (269 угод на суму 5,77 млрд євро), а Румунія стала другою найактивнішою юрисдикцією в регіоні (187 угод), проте в обох країнах спостерігалося загальне скорочення обсягу угод порівняно з 2023 роком. Серед країн, де активність угод зросла:

  • Болгарія — 88 угод (обсяг угод зріс на 7,3%);
  • Хорватія — 92 угоди (обсяг угод зріс на 10,8%);
  • Угорщина — 63 угоди (обсяг угод зріс на 10,5%).

У деяких країнах, зокрема в Польщі та Угорщині, вартість угод знизилася порівняно з 2023 роком через меншу кількість «мегаугод». Однак у Чехії та Словаччині спостерігається більш складна картина: кількість угод впала на 7,2% (128 угод) та 14,6% (35 угод), відповідно, але вартість угод підскочила на 53,8% (5,65 млрд євро) та 25,5% (4,19 млрд євро).

Варто також зазначити, що Україна увійшла до топ-10 у секторах телекомунікацій та інформаційних технологій із обсягами угод на суму 193,5 млн євро та 148,5 млн євро, відповідно. Якщо розглядати загальну кількість угод, то Україна стрімко прогресує порівняно з 2023 роком (89 угод проти 135 угод, відповідно). Загалом, значне збільшення кількості угод в Україні свідчить про стійкість її економіки та привабливість для інвесторів навіть під час війни.

Найактивнішими секторами для інвестицій в Україні є:

  • телекомунікації та ІТ;
  • нерухомість і будівництво;
  • гірничодобувна промисловість;
  • енергетика та комунальні послуги;
  • логістика.

Різноманітність секторів

Звіт показує, що відбулися значні зміни в секторах, які визначають активність укладання угод. За вартістю угод найбільшими секторами стали: енергетика та комунальні послуги, нерухомість і будівництво, харчова промисловість і напої. Зокрема:

  • енергетика та комунальні послуги — вартість угод зросла на 162% (з 3,72 млрд євро до 9,75 млрд євро);
  • нерухомість і будівництво — зросла як кількість угод (194 зі 158), так і їхня вартість (5,65 млрд євро, що на 77,2% більше, ніж 3,19 млрд євро).

Прямі інвестиції

У 2024 році в країнах Європи, економіка яких розвивається, обсяг угод у сфері прямих інвестицій зріс на 12,6%, досягнувши 278 угод. Проте, відповідно до загальної тенденції в регіоні, сукупна вартість угод у сфері прямих інвестицій скоротилася на 11,4% і склала 13,88 млрд євро.

Серед найзначніших угод можна виділити:

  • придбання компанією Blackstone портфеля з десяти логістичних активів у Чехії та Словаччині на 470 млн євро;
  • придбання компанією CVC Capital Partners компанії Partner in Pet Food (PPF) в Угорщині за 2,0 млрд євро, що стало найбільшою угодою за вартістю.

Незважаючи на скорочення іноземних прямих інвестицій, спостерігається зростання активності місцевих інвесторів, які зосереджуються на інвестуванні в середній бізнес.

Коментар Гелен Родвел, партнерки CMS у Чеській Республіці: «Інвестори у сфері прямих інвестицій продовжують проявляти інтерес до Центральної та Східної Європи. Оскільки у 2024 році обсяг угод у сфері прямих інвестицій зріс на 12,6%, інвестиційний ландшафт залишається динамічним. Останніми роками партнерство з місцевим капіталом стало додатковим інструментом виходу на ринок у регіоні, відкриваючи нові можливості та створюючи конкурентні переваги для великих фондів прямих інвестицій».

Прогноз

Сектори телекомунікацій і технологій є основними рушіями M&A-активності як в Україні, так і в усьому регіоні ЦСЄ, оскільки ці сектори відіграють ключову роль у забезпеченні економічного зростання, особливо в умовах невизначеності.

В Україні серед найбільш значущих угод можна відзначити:

  • придбання оператором NJJ Group компанії Lifecell у турецької Turkcell;
  • придбання NJJ Group компанії Датагруп-Volia у Horizon Capital.

Зокрема в Україні зростання IT-хабів та цифрових ініціатив, таких як Дія.City, активно приваблює як національних, так і міжнародних інвесторів. Це сприяє подальшому зростанню активності у сфері M&A у технологічному та телекомунікаційному секторах.

Прочитати повний звіт CMS щодо M&A ринку у країнах Європи, економіка яких розвивається, 2024/2025 можна за посиланням.


За додатковою інформацією просимо звертатися до:

Дарина Гордієнко

E: darina.gordienko@cms-cmno.com

Т: +38044 391 3377

Примітки для редакторів:

CMS

Заснована у 1999 році, CMS є міжнародною організацією незалежних юридичних фірм, яка пропонує повний спектр юридичних і податкових консультацій. CMS, яка має 84 офіси у 45 країнах світу, в яких працюють більш як 5 800 юристів, має тривалий досвід з надання юридичних консультацій з національного права та на міжнародному рівні. Всім своїм клієнтам – від найбільших транснаціональних корпорацій та компаній середнього розміру до ініціативних стартапів – CMS пропонує технічну точність, стратегічну досконалість і довгострокові партнерські відносини для того, щоб кожен клієнт завжди був лідером на обраних ним ринках.

Юридичні фірми, які входять до складу CMS, надають широкий спектр високопрофесійних послуг у 19 сферах практики та галузях, у тому числі з корпоративного права/M&A, енергетики та змін клімату, інвестиційних фондів, Life Sciences та охорони здоров’я, ТМТ, податків, банківського та фінансового права, комерційного права, антимонопольного, конкурентного та торговельного права, вирішення спорів, трудового права та пенсійного права, інтелектуальної власності, а також нерухомості.

Для отримання додаткової інформації просимо відвідати наш сайт в Інтернеті за адресою cms.law.

[1] До країн Європи, економіка яких розвивається, належать: Албанія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чехія, Естонія, Угорщина, Косово, Латвія, Литва, Північна Македонія, Молдова, Чорногорія, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія та Україна.

Офіційні постачальники послуг

Приєднатися до нас