Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Україна створює новий Національний орган інтелектуальної власності

14 липня 2020 року був опублікований нещодавно прийнятний закон, що завершує інституційну реформу інтелектуальної власності в Україні. Протягом трьох місяців після публікації буде створено новий Національний орган інтелектуальної власності ("НОІВ"), який замінить державне підприємство "Український інститут інтелектуальної власності" ("Укрпатент") і візьме на себе окремі функції Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства ("Мінекономіки"). Реформа спростить і скоротить процес реєстрації об'єктів інтелектуальної власності, однак протягом перехідного періоду можлива певна турбулентність в роботі відомства.

Основні моменти

За новим законом НОІВ створюється як спеціальна організація, яка відповідатиме за охорону прав на об'єкти як промислової власності, так і авторських прав. НОІВ буде створено на базі Укрпатенту та інших державних організацій у сфері інтелектуальної власності, аби сформувати єдине відомство. Мінекономіки продовжуватиме здійснювати контроль за діяльністю НОІВ і діятиме як координатор вищого рівня у сфері інтелектуальної власності, відповідаючи за формування і реалізацію державної політики у цій галузі.
НОІВ перейме функції Укрпатенту та деякі повноваження Мінекономіки, серед яких, зокрема:

  • проведення експертизи заявок на реєстрацію об'єктів інтелектуальної власності
  • здійснення державної реєстрації об'єктів інтелектуальної власності та видача патентів і свідоцтв
  • визнання недійсними повністю або частково прав на певні види зареєстрованих об'єктів інтелектуальної власності
  • опублікування офіційних відомостей, ведення реєстрів, надання виписок та витягів тощо.

До структури НОІВ входитимуть:

  • Апеляційна палата (розгляд заперечень проти рішень НОІВ щодо набуття прав на об’єкти інтелектуальної власності, заяв про визнання торговельної марки добре відомою)
  • Атестаційна та Апеляційна комісії (справи, пов'язані із атестацією патентних повірених)

Українська професійна спільнота рішуче підтримує і вітає цю довгоочікувану реформу, що повинна забезпечити більшу прозорість і ефективність діяльності місцевого відомства з питань інтелектуальної власності. Бізнес також отримає переваги від нової системи, оскільки перерозподіл повноважень між Мінекономіки і НОІВ має позитивно вплинути на загальні терміни процесу реєстрації об'єктів інтелектуальної власності. Проте заявники повинні бути готові до певної турбулентності та можливої невизначеності у роботі органу протягом наступних кількох місяців перехідного періоду.

Додаткова інформація

Прийняття цього закону завершує тривалий чотирирічний період інституційної реформи галузі інтелектуальної власності в Україні. Разом із реформою системи колективного управління створення НОІВ було однією з головних реформ, що мали бути здійснені відповідно до:

  • Стратегії сталого розвитку "Україна – 2020"
  • Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні
  • Плану заходів з реалізації Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні

Тепер найбільш очікуваною реформою залишається запуск Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Цей крок дозволить завершити комплекс реформ, спрямованих на підвищення рівня захисту прав інтелектуальної власності в Україні.

Офіційні постачальники послуг