Основні положення
Проект закону визначає, серед іншого:
- можливі форми (інструменти) державної підтримки інвестиційним проектам зі значними інвестиціями
- основні вимоги до інвестиційних проектів зі значними інвестиціями та інвесторів, яким може надаватися державна підтримка
- умови спеціального інвестиційного договору між інвестором та Урядом України
- законодавчі гарантії прав інвесторів, які реалізують інвестиційні проекти зі значними інвестиціями
Форми державної підтримки інвестиційних проектів зі значними інвестиціями
Проект закону встановлює, що державна підтримка може надаватися вітчизняному або іноземному інвестору у формі:
- податкових пільг, серед яких звільнення від сплати податку на прибуток підприємств або мита при ввезенні на митну територію України нового устаткування (обладнання)
- надання переважного права землекористування земельною ділянкою державної або комунальної власності для реалізації інвестиційного проекту зі сплатою орендної плати за спеціальними умовами
- забезпечення об'єктами суміжної інфраструктури (автомобільними шляхами, лініями зв'язку, засобами тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерними комунікаціями тощо) шляхом будівництва або реконструкції такої інфраструктури за кошти держави або місцевого бюджету
Проектом закону також передбачається уповноваження державної установи на супровід інвесторів у процесі підготовки та здійснення інвестиційних проектів зі значними інвестиціями. Зокрема, така установа відповідатиме за (1) надання заявникам організаційної та консультативної допомоги з питань підготовки та реалізації інвестиційних проектів зі значними інвестиціями, (2) взаємодію з органами державної влади та органами місцевого самоврядування з питань, пов'язаних із супроводом підготовки та реалізації інвестиційних проектів зі значними інвестиціями, а також (3) здійснення інформаційно-консультативної підтримки інвестора щодо виконання спеціального інвестиційного договору. Всі ці послуги надаватимуться інвесторам на безоплатній основі.
Вимоги до інвестиційних проектів зі значними інвестиціями
Для отримання державної підтримки інвестиційний проект має відповідати таким основним вимогам:
- Розмір капітальних інвестицій у проект – щонайменше 30 млн євро (в еквіваленті).
- Проект реалізується у сферах переробної промисловості, інфраструктури, логістики, поводження з побутовими відходами, туризму, охорони здоров'я, освіти або спорту.
Державна підтримка не надаватиметься для реалізації інвестиційних проектів, які впроваджуються у сферах відновлюваних джерел енергії, добувної промисловості, рослинництва та фінансовій сфері.
- Впродовж строку реалізації проекту має бути щорічно створено щонайменше 150 нових робочих місць із середньою заробітною платою працівників, яка не менш ніж на 15 відсотків перевищує розмір середньої заробітної плати у відповідній сфері у регіоні, в якому реалізується проект.
- Строк реалізації проекту не має перевищувати п'ять років.
Спеціальний інвестиційний договір ("СІД") укладається між, з однієї сторони, інвестором, інвестиційний проект якого був погоджений з Урядом України, і юридичною особою, створеною інвестором в Україні спеціально для реалізації інвестиційного проекту зі значними інвестиціями ("Спеціальна проектна компанія"), та, з іншого боку, Урядом України і, у разі необхідності, відповідним органом місцевого самоврядування. СІД встановлює, серед іншого:
- умови реалізації інвестором та Спеціальною проектною компанією інвестиційного проекту зі значними інвестиціями
- зобов'язання Уряду України та органу місцевого самоврядування (1) забезпечити стабільність умов провадження діяльності для реалізації інвестиційного проекту та (2) надати державну підтримку у формі та на умовах, визначених в СІД
Згідно з поточною редакцією Проекту закону сторони СІД зможуть визначати регулююче право, що застосовуватимуться до СІД, а також механізм та місце вирішення спорів.
Законодавчі гарантії прав інвесторів
Проектом закону гарантується, що до визначених у СІД прав та обов'язків Спеціальної проектної компанії застосовується законодавство України, чинне на дату укладення СІД.
В той же час, у разі якщо після укладення СІД в Україні змінюється законодавство, внаслідок чого зменшується розмір або скасовуються податки чи збори, спрощується регулювання господарської діяльності, послаблюються процедури державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, пом'якшується відповідальність Спеціальної проектної компанії або в інший спосіб покращується становище Спеціальної проектної компанії, таке змінене законодавство застосовується до прав та обов'язків Спеціальної проектної компанії з дня набрання чинності таким законодавством.
Зазначені вище гарантії не поширюються на зміни законодавства України, які стосуються питань оборони, національної безпеки, забезпечення громадського порядку та охорони довкілля.
Подальші кроки
Після прийняття Проекту закону за основу він готується до прийняття у другому читанні та в цілому, що очікується до кінця 2020 року. Під час підготовки Проекту закону до другого читання до його тексту можуть бути внесені зміни.
Після прийняття Проекту закону в цілому певні положення закону потребуватимуть додаткового врегулювання в підзаконних нормативно-правових актах.