Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

BDO в Україні на семінарі в Осло. Залучення приватного сектора до відновлення України: інсайти IFC і MIGA

BDO в Україні на семінарі в Осло. Залучення приватного сектора до відновлення України: інсайти IFC і MIGA

Оскільки повномасштабна війна в Україні наближається до дворічної відмітки, темпи відновлення та реконструкції країни мають зростати. Задля задоволення таких потреб, Україні потрібна як конкурентоспроможна економіка, так і активний приватний сектор для підтримки зусиль держави у відновленні та відбудові.

Саме тому, 13 березня 2024 року в Осло, Норвегія, лідери та фахівці зібралися на семінарі «Як задіяти приватний сектор у відновленні України? Розуміння фінансових інструментів IFC та MIGA», спрямований на вивчення стратегій залучення приватного сектору до зусиль з відновлення України. Серед учасників була Віра Савченко, виконавчий директор BDO в Україні, член правління Комітету з відновлення України при Європейській Бізнес Асоціації (EBA).

Захід розпочався з короткої презентації про виклики та можливості для приватного сектора у відбудові України після війни від Анни Дерев’янко — виконавчого директора Європейської Бізнес Асоціації та співзасновниці Global Business for Ukraine.

Анна навела оцінку Світового банку в 486 мільярдів доларів США, як загальну суму для цілей відновлення, і оцінку Київської школи економіки в 155 мільярдів доларів США у вигляді прямих збитків, завданих війною. Вона також згадала про платформи та програми, які демонструють інвестиційні проєкти від місцевої влади та бізнесу. Наприклад, Dream Platform — це екосистема, призначена для представлення інвестиційних проєктів від місцевої влади, яка наразі містить 2300 проєктів від різних громад, Інвестиційна карта України налічує 144 інвестиційних проєктів від бізнесу та місцевої влади загальною вартістю 5 мільярдів доларів США.

Анна Дерев’янко також поділилася певними позитивними показниками макроекономічної стабільності та стійкості бізнесу в Україні, такими як очікуване зростання ВВП на 4% при рівні інфляції 8%, значне зростання у військовій промисловості, високий рівень операційних і фінансових показників фірм-членів EBA, а також високий попит на кредитування та інвестиції. Приватний сектор залишається стійким і оптимістичним: 90% підприємств планують брати участь у відновленні країни, а 43% виплачують бонуси працівникам.

Вона також визнала, що невизначеність, виклики, пов’язані із зайнятістю та ринками праці, проблеми з логістикою, і агресивний підхід правоохоронних органів є одними з основних труднощів, з якими стикається приватний сектор. Але існують також можливості в таких сферах, як: харчова промисловість, будівництво, інфраструктура, енергетика, військові технології, охорона здоров'я та освіта. Анна виступає за прозору бізнес-практику та прагне налагоджувати зв’язки між зацікавленими сторонами та українськими стейкхолдерами.

Підсумовуючи, варто зазначити, що Україна вкрай потребує реконструкції, а різні зацікавлені сторони та платформи працюють над її відновленням. Очікується, що Україна отримає значну міжнародну підтримку, і, незважаючи на виклики, існують також можливості для зростання та інвестицій.

Наступний спікер Ян ван Білцер, регіональний менеджер IFC у країнах Північної Європи, Німеччині та Швейцарії, розповів про діяльність організації в Україні. IFC, відділ приватного сектора Групи Світового банку, зробив виняток заради фінансування проєктів в Україні під час війни і схвалив програму додаткового фінансування українського приватного сектора на 2 мільярди доларів США. IFC має широкий набір інструментів фінансування, доступних для проєктів в Україні, включно з власним капіталом, позиками, гарантіями та валютним хеджуванням. Організація надає фінансування в 70 різних валютах, щоб зменшити валютний ризик. Ян також зазначив, що IFC спільно зі Світовим банком та українським урядом підготували звіт про можливості приватного сектора та реформи, необхідні для «зеленого» та стійкого відновлення України.

IFC готова обговорити кожну можливість в Україні та налагодити зв'язки між зацікавленими інвесторами та відповідними контрагентами.

Олена Волошина, керівник відділу операцій IFC в Україні, представила можливості та виклики для розвитку українського приватного сектора і роль IFC у його підтримці.

За словами Олени, організація інвестувала понад 1 мільярд доларів США в український приватний сектор у партнерстві з європейськими урядами-донорами. Інвестиції є частиною програми вартістю 2 мільярди доларів США, схваленої Радою IFC для підтримки приватного сектора в Україні, який становить 70% ВВП країни та сприяє принаймні 30-40 відсотків експорту. Відповідь IFC на виклики, з якими стикається Україна, є чудовою, оскільки організація ніколи не припиняла підтримувати країну. Протягом перших місяців війни IFC надавала фінансування наявним клієнтам, підтримувала торгівлю та надавала оборотний капітал компаніям, які цього потребували.

Підкреслюючи потенціал внеску приватного сектора у відбудову України, Олена зазначила, що від 18 до 30 відсотків потреб у відновленні можуть бути покриті приватними інвестиціями, залежно від темпів реформ. Секторами, які мають найбільший потенціал для залучення приватного сектора, є агропромисловість, торгівля, промисловість, туризм, фінанси та банківська справа. Це також підкреслює необхідність реформ і втручання державного сектора в інші сфери, такі як енергетика, транспорт, охорона здоров’я, освіта, житло та телекомунікації.

Двофазний підхід інвестиційної програми IFC. Перший етап зосереджений на короткострокових інструментах фінансування для підтримки внутрішньо переміщених осіб, експорту, імпорту та критичної інфраструктури. Другий етап стосується реконструкції та відновлення та передбачає підготовку до державно-приватного партнерства, а також розвідку, аналітичну та консультативну роботу в різних секторах. IFC продовжує надавати підтримку українському приватному сектору в агропромисловості, фінансах, промисловості, телекомунікаціях, енергетиці та транспорті.

Олена Волошина наголошує, що підтримувати торговельні потоки вкрай важливо, і IFC підтримує як експорт, так і імпорт через глобальну програму сприяння торгівлі.

Янн Гутін, керівник відділу Західної Європи MIGA, агентства з надання гарантій Групи Світового банку, продовжив семінар і розповів про послуги і діяльність MIGA в Україні, пояснюючи, як вони можуть допомогти інвесторам і кредиторам на ринках, що розвиваються. MIGA стрімко зростало протягом багатьох років і має на меті видавати гарантії на суму 20 мільярдів доларів США щорічно до 2030 року. Організація працює з приватним сектором і перестраховує дві третини свого страхування на приватному ринку. Вона також залучає трастові фонди урядів-донорів, таких як Норвегія, для підтримки інвестицій в таких вразливих країнах, як Україна.

Янн розповів, що MIGA забезпечує страхування політичних ризиків, щоб захистити інвесторів і кредиторів від ризиків, таких як: неконвертованість валюти, експропріація, війна, громадянські заворушення та порушення контракту. Він також пропонує гарантії фінансування торгівлі для полегшення торгових потоків і доступу до фінансування на складних ринках. Організація підтримує всі сектори економіки, особливо інфраструктуру, виробництво, послуги та фінансування. Вона охоплює інвестиції в різних регіонах України, включно з постраждалими від конфлікту. З початку війни в 2014 році MIGA надала близько 200 мільйонів доларів США інвестицій в Україну.

MIGA забезпечує покриття власного капіталу інвесторів, кредитів та боргових зобов'язань акціонерів, а також позики кредиторів і торгове фінансування. Вона може забезпечити довгострокове покриття на термін до 20 років і дозволити інвесторам скасувати покриття в будь-який момент. Організація дотримується тих самих екологічних і соціальних стандартів, що й IFC, і допомагає вирішувати спірні питання з урядом.

Наприкінці презентації Янн Гутін зазначив, що MIGA підтримала інвестиції української інвестиційної компанії Dragon Capital у Львівський індустріальний парк М10. Агенство забезпечило покриття на випадок війни та громадянських заворушень протягом 10 років і використало цільовий фонд Норвегії для зниження вартості страхової премії. Передбачається, що проєкт створить робочі місця і залучить прямі іноземні інвестиції.

Під час семінару Віра Савченко запитала про практичні кроки, які можна порадити норвезькому інвестору, який хоче інвестувати в Україну до 8 мільйонів євро. Ян ван Білцер з IFC відповів, що інвестор повинен звертатися безпосередньо до IFC та MIGA для надання інформації про інвестицію, бізнес-кейс та бізнес-план. Він сказав, що IFC і MIGA готові обговорити будь-які можливості в Україні, незалежно від розміру, і допомогти з консультаціями, фінансуванням і зниженням ризиків. Він також запропонував інвестору поспілкуватися з посольством і визначитися щодо залучення консультантів.

Ми вдячні нашому партнеру, Норвезько-Українській Торговій Палаті, за запрошення на цей вельми знаковий захід. Семінар завершився рішучим призовом до дій, закликаючи міжнародну спільноту та зацікавлені сторони приватного сектора використати надані можливості та фінансові механізми. Україна продовжує боротьбу за свободу, але водночас уже розпочала процес відновлення. Спільні зусилля IFC, MIGA, урядових установ і приватних інвесторів залишаються ключовими для розкриття потенціалу стійкого та процвітаючого майбутнього для України.

Щоб дізнатися більше про відкриття можливостей для бізнесу в Україні, відвідайте сторінку Посібник інвестора.

Офіційні постачальники послуг