Чинне українське законодавство визначає призупинення дії трудового договору як тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку зі збройною агресією проти України.
Призупинення трудового договору вважається законним лише за одночасного існування двох передумов:
- роботодавець не має змоги надавати працівникові роботу;
- у працівника відсутня можливість виконувати свої обов’язки.
При цьому, роботодавці часто порушують вимоги законодавства, призупиняючи дію трудового договору за відсутності належних законних підстав.
Віднедавна Міністерство економіки України своїм наказом № 1243 від 9 березня 2023 року, який набрав чинності 23 травня 2023 року, затвердило форму припису про скасування наказу (розпорядження) роботодавця або усунення порушень законодавства про працю щодо призупинення дії трудового договору. Це означає, що наразі працівник, який вважає наказ про призупинення дії свого трудового договору незаконним, має право на захист своїх інтересів та на скасування відповідного наказу (розпорядження) роботодавця не лише в суді, але і в досудовому порядку.
Для реалізації такого досудового порядку працівнику необхідно звернутися до Державної служби України з питань праці із заявою щодо оскарження наказу про призупинення дії трудового договору. Держпраці, в свою чергу, дослідивши зміст оскаржуваного наказу та підстави для його видання, може винести припис, яким зобов’яже роботодавця скасувати наказ (розпорядження) та/або усунути порушення законодавства про працю. Припис є обов’язковим до виконання протягом 14 календарних днів з дня його отримання.
Більше актуальної законодавчої аналітики на сайті: https://litigationinukraine.com/.