23 лютого 2023 року Європейська Комісія запропонувала продовжити призупинення дії імпортних мит, квот і заходів торгового захисту щодо українського експорту до Європейського Союзу (ЄС) – відомих як автономні торговельні заходи (АТЗ) – ще на рік. Це є продовженням непохитної підтримки економіки України з боку ЄС і допомагає полегшити складну ситуацію, в якій опинилися українські виробники та експортери через неспровоковану та невиправдану військову агресію росії. Далі Європарламент і Рада Європейського Союзу розглянуть пропозицію щодо забезпечення плавного переходу від поточного режиму роботи АТЗ до нового.
Крім того, Уряд Великобританії офіційно оголосив про намір продовжити дію угоди, яка передбачає скасування імпортних мит і тарифних квот у двосторонній торгівлі.
30 травня 2022 року був підписаний Регламент (ЄС) 2022/870 Європейського Парламенту та Ради про тимчасові заходи лібералізації торгівлі, що доповнюють торговельні пільги, що застосовуються до української продукції згідно з Угодою про асоціацію між Європейським Союзом та Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з одного боку, та Україною, з іншого боку, термін дії якого становив рік до 5 червня 2023 року.
Повне скасування тарифів дозволило українському бізнесу збільшити експорт до ЄС і за 2022 рік цей показник склав 27,9 млрд доларів, що становить 63% від експорту минулого року.
Американська торговельна палата в Україні зверталася до міжнародних партнерів із закликом продовжити дію зазначених заходів, оскільки це сприятиме:
- пом'якшенню довгострокового негативного економічного впливу загарбницької війни росії проти України;
- прискоренню розвитку більш тісних економічних відносин між ЄС та Україною;
- стимулюванню торгових потоків, полегшенню та досягненню поступової економічної інтеграції.
Бізнес-спільнота вдячна Юлії Свириденко, Першому віце-прем’єр-міністру України – Міністру економіки України, Тарасу Качці, Заступнику Міністра економіки України – Торговому представнику України та всій команді Міністерства економіки України за докладені зусилля для продовження заходів лібералізації торгівлі.
Палата закликає Парламент та Раду Європейського Союзу підтримати відповідне рішення. Стимулювати міжнародну торгівлю та забезпечити безпеку ланцюга поставок шляхом вільного доступу до морських портів, розбудови спроможності митної та прикордонної інфраструктури, а також забезпечити довгострокові можливості доступу на ринок з міжнародними торговими партнерами, є одним з 10 пріоритетів для економічного відновлення України після війни, розроблених Палатою. Ми продовжимо працювати над досягненням цієї мети.