31 січня 2023 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" від 27 січня 2023 року №76 (надалі - "Постанова"). Постановою затверджено новий порядок бронювання військовозобов'язаних а також критерії для визначення підприємств як критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Ключові зміни
- Забронювати можна 50% військовозобов'язаних працівників (більше - у разі наявності обґрунтувань).
- Керівники підприємств та їх заступники можуть бути заброньовані незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
- Забронювати військовозобов’язаних працівників можуть декілька категорій підприємств: які виконують мобілізаційні завдання, які виробляють товари, виконують роботи та надають послуги, необхідні для забезпечення військових формувань, а також ті, які належать до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
- Для визнання підприємства критично важливим, воно має відповідати принаймні трьом з семи критеріїв:
- загальна сума податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів (крім митних) перевищує еквівалент 1,5 млн євро;
- сума надходжень в іноземній валюті (крім кредитів і позик) перевищує еквівалент 32 млн євро;
- підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
- важливе значення підприємства для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади;
- відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ;
- розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб - працівників по підприємству за останній календарний квартал - не менше середньої заробітної плати по регіону за звітний період;
- підприємство є резидентом Дія Сіті.
- Визначення підприємства критично важливим здійснюється державним органом управління відповідною галуззю національної економіки або обласною (Київською та Севастопольською міськими) держадміністраціями (військовими/військово-цивільними адміністраціями).
- Установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, представництва міжнародних організацій і виконавці проектів міжнародної технічної допомоги також можуть бронювати своїх працівників.
Рекомендуємо роботодавцям використовувати можливості, надані вищезазначеними змінами.