Unfortunately, your browser does not support our website's current technology. Please use Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox or Apple Safari.

УРА

Ви успішно зареєструвалися

Діяльність благодійних та громадських об’єднань в період воєнного стану в Україні

Діяльність благодійних та громадських об’єднань в період воєнного стану в Україні

У зв’язку із проведенням масштабних військових дій на території України внаслідок фактично оголошеної війни російською федерацією, назріла термінова та безпрецедентна у своїх масштабах необхідність у фінансовій та іншій матеріальній підтримці України для опору агресору.

Як ніколи раніше виникла нагальна потреба в отриманні різних видів гуманітарної допомоги, де далеко не останню роль відіграє благодійництво, діяльність громадських об’єднань та міжнародних неурядових організацій, які є своєрідними хабами, що приймають та передають гуманітарну та іншу допомогу.

Попри війну та наявність певних обмежень у реєстрації бізнесу, створення благодійних, громадських об’єднань та відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій є доступним.

Проте постає питання: яку форму організації обрати?

1. Благодійна організація

Ця організація може бути створена одним чи кількома засновниками та управлятися учасниками, котрі не зобов’язані передавати їй будь-які активи для досягнення цілей благодійної діяльності. Здебільшого, такі організації створюються для збирання від міжнародних та локальних донорів та подальшої передачі благодійної допомоги, грошових коштів, майна чи інших благ тим, хто цього потребує. Звертаємо увагу, що саме благодійні фонди є найбільш оптимальним видом благодійних організацій для подачі заявок на надання міжнародної технічної допомоги та грантових програм з метою отримання донорських ресурсів  на  безоплатній основі з метою підтримки збройних сил, волонтерів та відбудови країни у майбутньому.

2. Громадська організація

Не можна оминути увагою функціонування громадських організацій, що на добровільних засадах задовольняють нагальні суспільні інтереси. Зокрема останні створюються із конкретною метою та цілями: від співпраці з проектами міжнародної технічної допомоги в Україні, бюро USAID з питань гуманітарної допомоги для збільшення підтримки та забезпечення ширшої громадської участі у формуванні інклюзивної української ідентичності чи залучення до процесу реформ, до діяльності консультантів та радників з питань юридичної, соціальної, психологічної допомоги особам, постраждалих від воєнних дій тощо. Якісною відмінністю функціонування благодійного фонду від громадської організації є те, що предметом діяльності останньої є першочергове задоволення саме суспільних інтересів у визначених сферах водночас не ставлячи за ціль накопичення та подальший розподіл матеріальних благ.

3. Відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації

Цей варіант є доцільним для вже діючих міжнародних організацій зі сформованим ім’ям та ресурсами. Відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації не є юридичною особою, а фактично є її представництвом. Реєстрація відокремленого підрозділу в Україні надає можливість громадським ініціативам повноцінно та більш ефективно діяти в межах декількох країн, включаючи Україну. Водночас до неурядових організацій висуваються додаткові вимоги щодо відкритості та прозорості діяльності. Зокрема звітність повинна складатися з обов’язковим урахуванням прав донорів, одержувачів допомоги та працівників, а також права на захист дозволеної законом конфіденційної інформації.

Отже, як вбачається із наведеного, законодавство пропонує різноманітні інструменти для осіб, зацікавлених у наданні гуманітарної підтримки Україні та інших цілей відповідно до викликів часу. Крім того, у зв’язку із ситуацією у країні, на законодавчому рівні були прийнятні важливі податкові зміни у діяльності зазначених організацій.

Наприклад, при визначенні загальної суми для обов’язкової реєстрації платником ПДВ благодійних та громадських організацій не включаються операції з надання благодійної допомоги, зокрема, безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.

Чим GOLAW може допомогти?

  • консультування з питань вибору виду благодійної чи громадської організації та побудови її корпоративної структури;
  • створення та реєстрація благодійних, громадських організацій та відокремлених підрозділів міжнародних неурядових організацій;
  • розробка установчих документів та інших внутрішніх документів під конкретні цілі та потреби;
  • внесення інших змін до установчих документів;
  • консультування з питань оподаткування благодійних чи громадських організацій.

Офіційні постачальники послуг