Бізнес-спільнота, об’єднана Американською торговельною палатою в Україні, Європейською Бізнес Асоціацією та Спілкою українських підприємців (далі – Асоціації), вкотре звертається до Верховної Ради України щодо необхідності перегляду системи оподаткування тютюнових та тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (далі – ТВЕН) на користь поступового підвищення ставок акцизу.
На думку членів Асоціацій, податкова політика останніх років, яка базувалася на різкому збільшенні ставок акцизу, негативно вплинула на ринок тютюнових виробів та стала неефективним інструментом для отримання додаткових надходжень до бюджету. Щорічне 20% підвищення ставки податку на сигарети є досить значним та потребує перегляду шляхом його розширення до 2030 року із 10% щорічним підвищенням ставок. Окрім того, вкрай важливим для галузі є також усунення негативної практики та вилучення положень із Податкового кодексу України щодо індексації ставок акцизного податку на тютюнові вироби з урахуванням запропонованого графіку щорічного зростання акцизного податку на таку продукцію.
Слід окремо відзначити, що з січня 2021 року відбулося безпрецедентне підвищення ставки податку на ТВЕН на 320% відповідно до Закону України №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
Таке радикальне підвищення податку є тривожним сигналом для всіх інвесторів, демонструючи відхилення державного курсу від засад виваженої та передбачуваної податкової політики.
Асоціації неодноразово наголошували на можливих негативних наслідках від реалізації зазначених змін, що матимуть руйнівний вплив не лише на індустрію, а й на економіку в цілому. В першу чергу, йдеться про загрозу зростання рівня нелегального ринку ТВЕН і значні втрати бюджету. За попередніми оцінками експертів Асоціацій, якщо не переглянути норми чинної редакції Податкового кодексу, легальний ринок ТВЕН може суттєво зменшитися, що відповідно зумовить недоотримання бюджетом запланованих доходів від акцизу на ТВЕН.
З метою попередження зазначених ризиків Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики на засіданні 25 лютого 2021 року підтримав необхідність перегляду податку на ТВЕН. Відповідна поправка внесена до другого читання законопроекту №4278 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях)» (далі – законопроект №4278) та передбачає поступове підвищення ставки податку на ТВЕН на 200% у 2021 році та на 30% щорічно з 2022 по 2025 роки.
Прийняття поправки дозволить зберегти прогнозовані умови оподаткування та захистити легальний ринок ТВЕН, що забезпечуватиме поступове збільшення бюджетних надходжень, захист вкладених інвестицій в економіку України та залучення нових.
Тож Асоціації закликають керівництво Верховної Ради України та усіх народних депутатів підтримати поступове підвищення ставок податку на ТВЕН під час розгляду законопроекту №4278 на черговому пленарному засіданні.
Окремо звертаємо увагу, що в країнах Європейського Союзу ставки податку на сигарети та на ТВЕН не є однаковими, натомість застосовується практика диференціації. Враховуючи це, бізнес-спільнота пропонує обговорити встановлення диференціації зазначених ставок на користь ТВЕН в подальшому після прийняття згаданої поправки до Податкового кодексу, а також ініціювати зміни до попередньо прийнятого плану поетапного щорічного підвищення ставок податку на сигарети, передбачивши поступове щорічне збільшення ставок на 10% до 2030 року та скасування відповідно індексації на тютюнові вироби.