17 лютого 2023 року у Верховній Раді України були зареєстровані проекти Законів #9032 та #9033 щодо запровадження акцизного податку на води, включаючи мінеральні та газовані, з доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин. 6 березня цього ж року були зареєстровані альтернативні до них проекти Законів #9032-1 та №9033-1 відповідно (законопроекти). На думку експертів компаній-членів Палати, прийняття будь-якого із згаданих законопроектів негативно вплине як на споживачів, так і на економіку.
По-перше, будь-яке підвищення податків на харчову продукцію широкого вжитку, якої стосуються законопроекти, призведе до пропорційного подорожчання відповідної продукції в ланцюгу постачання товарів кінцевому споживачеві, і, зрештою, зумовить перекладення податкового тягаря саме на кінцевого споживача. Окремо варто зазначити, що оподаткування продуктів харчування та напоїв найбільше шкодить тим, хто найменше може собі це дозволити, що робить податок регресивним.
По-друге, постраждає не лише галузь виробництва безалкогольних солодких напоїв, але і цукрова промисловість, що може спричинити негативні економічні наслідки, пов’язані з втратою робочих місць, розвитком «чорного» ринку підакцизних товарів, ліквідацією підприємств малого бізнесу у цій сфері, що гальмуватиме процеси відновлення економіки України від наслідків війни.
На додачу, аналіз міжнародного досвіду, здійснений експертами компаній-членів Палати, показує, що запровадження відповідного податку не впливає на зменшення рівня ожиріння. Також не доведено, що вибіркове оподаткування є ефективним інструментом для зміни моделей споживання або просування здорового харчування. Натомість виявлено значний ефект заміщення іншими продуктами.
Ми підтримуємо загальні наміри держави мінімізувати негативний вплив на здоров’я населення України, проте вважаємо, що більш дієвішим механізмом боротьби із підвищеним споживанням цукру є комплексна державна та приватна інформаційно-освітні політики щодо здорового способу життя та збалансованого харчування. Як соціально відповідальний бізнес, компанії-члени Палати постійно реалізують такі проекти в громадах і регіонах свого розташування.
У зв’язку з вищезазначеним, компанії-члени Палати закликають Верховну Раду України спільно з Кабінетом Міністрів України розглянути позицію бізнес-спільноти та провести консультації з компаніями-членами Палати щодо недоцільності запровадження відповідного акцизного податку.