Команда практики міжнародної торгівлі під керівництвом партнера юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Олени Омельченко захищає українські торгово-економічні інтереси в спорі між Україною і ЄС про тимчасову заборону експорту лісоматеріалів в необробленому вигляді (лісу-кругляка).
Це перший спір в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, і другий в історії ЄС випадок врегулювання справи в арбітражі ad hoc, передбаченому двостороннім міждержавним торговельним договором. Справа зачіпає правові питання інтерпретації положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема, щодо права кожної сторони встановлювати і регулювати рівні національної охорони навколишнього середовища, сталого управління лісовими ресурсами, а також питань національної політики України в сфері лісового господарства та охорони навколишнього середовища.
«Для нас велика честь захищати інтереси України на міжнародному рівні в цьому унікальному проекті: вперше для захисту інтересів в міждержавному спорі офіційно залучена місцева юридична фірма, – зазначила Олена Омельченко. – Це визнання нашої команди, і ми використовуємо весь свій досвід для досягнення найкращого результату».
Спір із Європейським Союзом виник у зв’язку із запровадженням Україною мораторію на експорт необробленої деревини. З 2005 року в Україні діє постійна заборона на експорт лісо- та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід деревини: акації, берези, вишні, груші, горіха, каштана, тиса ягідного, черешні, явора і ялівцю. У 2015 році було запроваджено тимчасово, строком на 10 років, заборону експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді будь-яких деревних порід, за виключенням сосни, для якої мораторій почав діяти з 1 січня 2017 року.
На країни ЄС припадало 70% українського експорту деревини. Європейський Союз вважає, що нескасування заборони експорту деревини рідкісних та цінних порід дерев 2005 року та запровадження тимчасової заборони експорту лісоматеріалів в необробленому вигляді в 2015 році суперечить положенням статті 35 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС щодо заборони обмеження експорту або імпорту товарів.
У січні 2019 року ЄС подав запит на проведення консультацій з Україною щодо тимчасової заборони експорту необробленої деревини. Консультації не досягли взаємопогодженого рішення, і в червні 2019 року ЄС ініціював процедуру вирішення спору шляхом арбітражного розгляду та направив запит про створення Арбітражної групи.
Слухання Арбітражної групи відбулись 22-23 вересня 2020 року. Представники України брали участь у слуханнях Арбітражної групи з офісу юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» в м. Києві в форматі відеоконференції.
Юридична фірма «Ілляшев та Партнери» заснована в 1997 році. Надає повний комплекс юридичних послуг в сфері міжнародної торгівлі, відома прецедентною практикою врегулювання спорів і захисту інтересів компаній в торговельних розслідуваннях. Входить до числа кращих юридичних фірм в сфері міжнародної торгівлі за версією авторитетного міжнародного юридичного довідника Who's Who Legal, щорічних національних досліджень Ukrainian Law Firms. A Handbook for Foreign Clients та «Лідери ринку: рейтинг юридичних компаній України». Фірма є дворазовим володарем української «Юридичної премії» в номінації «Юридична фірма року в сфері міжнародної торгівлі».