Андрій Гундер виступив із лекцією про Україну у британському парламенті

8 лютого в будівлі Порткуліс Хауc у Вестмінстері Андрій Гундер виголосив промову «Боротьба з корупцією та ведення бізнесу в Україні». Лекція була присвячена укріпленню  іміджу України як привабливого напрямку для інвестицій. Президент Американської торговельної палати оцінив успіхи країни у боротьбі з корупцією та наголосив на основних завданнях для України. 

Андрій Гундер обіймає посаду президента Палати протягом 10 місяців, починаючи з квітня 2015 року. Він пильно спостерігав за усіма змінами, які сталися в Україні за цей час, тому вважає, що 2016 має стати історичним роком для країни. Зіткнення старої системи з новою призведе до значного прогресу або до тривалої стагнації.

Президент розпочав промову з виголошення місії Палати. Він зазначив, що AmCham в Україні веде дієвий діалог між бізнесом та владою, створює можливості для налагодження бізнес зав’язків, а також просуває імідж України на міжнародній арені. Багато британських компаній, які мають представництва в Україні, приміром, Vodafone, Shell, GSK (GlaxoSmithKline) є членами  Американської торговельної палати. Андрій Гундер зауважив, що більше 600 компаній-членів роблять значний внесок у розвиток української економіки, сплачуючи податки, створюючи нові робочі місця, запроваджуючи соціально відповідальні бізнес-практики, інвестуючи у розвиток місцевих та дочірніх компаній.

Андрій Гундер привітав Джудіт Гоф із призначенням на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла Великої Британії в Україні і наголосив на необхідності подальшого зміцнення двосторонніх відносин.

Україна має серйозного суспільного ворога – корупцію. Відсутність політичної волі, опір реформуванню з боку державних органів, український менталітет найбільше заважають подоланню корупції. Проте, цього року Україні вдалося піднятися на одну сходинку у рейтингу Сприйняття корупції, розрахованого Transparency International. Країна змістилася з 26-го (у 2014) на 27-е (у 2015) місце. Ця незначна зміна стала можливою завдяки створенню анти-корупційних органів, впровадженню електронних систем для публічних закупівель та контролю над державними витратами. Крім того, з ринку газових послуг були виключені корумповані посередники. Ми сподіваємося, що запуск 3G та робота нової патрульної поліції зроблять вагомий внесок у подолання корупції в Україні. Президент зазначив, що наразі боротьба з корупцією знаходиться у зародковому стані. Вона має набрати обертів та принести перші вагомі результати.

Президент Американської торговельної палати відзначив, що українська економіка у 2015 році вдарила дно. Позитивним фактом є досягнення певної макроекономічної стабілізації. Андрій Гундер сподівається, що протягом поточного року ми станемо свідками невеликого  економічного зростання.

Андрій Гундер наголосив на тому, що інвестори знають про неабиякий потенціал України. Країна пропонує великий ринок, який знаходиться у самому центрі континенту. Він нагадав про відносно малу конкуренцію у деяких сферах, наприклад, в інфраструктурі, а також про кваліфіковану робочу силу. Президент наголосив, що великі інвестори спостерігають за змінами в країні та чекають слушного моменту для виходу на український ринок. Деякі, як-от американській мільярдер Джордж Сорос, вже інвестували у розвиток української економіки. У 2015 році він придбав філіал міжнародної скандинавської IT компанії Ciklum. На питання, чому він інвестує в Україну та чому саме зараз, Сорос відповів: «Це інвестиція в «Нову Україну» - молодих, освічених українців, які бажають для своєї країни кращого майбутнього та нового суспільства».

Нещодавно Американська торговельна палата провела опитування на тему інвестиційного клімату, і зібрала відгуки 166 компаній-членів. Згідно дослідженню, найбільш прогресивними сферами респонденти вважають аграрну галузь та банківсько-фінансовий сектор. Найбільших змін потребують податкова сфера та митне регулювання.

Андрій Гундер визнає, що минулого року в Україні відбулися позитивні зміни. Але ще є над чим працювати. Перш за все, країна має підтримувати реформаторів, які намагаються змінити стару корумповану систему. 

Політична криза, викликана заявою про відставку Міністра економічного розвиту та торгівлі Айвараса Абромавічуса, несе, водночас, і загрозу, і нові можливості для України. Міжнародний та український бізнес, який працює законно і прозоро, об’єднаний Американською торговельною палатою, закликає керівництво держави та політичних гравців скористатися цією можливістю, щоб перезавантажити процес реформування й вдихнути у нього нове життя.

Корупція не повинна залишатися безкарною та блокувати процес реалізації вкрай необхідних реформ саме тоді, коли ми вже бачимо перші ознаки макроекономічної стабілізації. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України під керівництвом Айвараса Абромавічуса було одним із найвідкритіших для діалогу з бізнесом та націленим на подальше реформування державним органом. Їм вдалося ввести багато ініціатив, що мали позитивний вплив та бізнес-середовище. Бізнес-спільнота відкрита для подальшої співпраці з Коаліцією та реформаторами в уряді, що націлені на створення якісно нової структури, яка базуватиметься на довірі, прозорості та загальному прагненні до світлого й кращого майбутнього України.

Ми закликаємо Президента України, Верховну Раду та Кабінет Міністрів України об’єднатися й засудити прояви корупції. Ми впевнені, що реформи необхідно довірити професійному технократичному урядові, який користується довірою бізнесу, громадянського суспільства і міжнародної спільноти. Тільки чіткі злагоджені дії української влади можуть допомогти Україні запобігти подальшій дестабілізації ситуації, закласти фундамент для подальшого впровадження реформ та послати позитивний сигнал міжнародним інвесторам.