НБУ пропонує зміни щодо відповідальності пов’язаних із банками осіб та розкриття інформації про їхніх власників

Національний банк України працює над розробкою та втіленням норми про притягнення до відповідальності осіб, що своїми протиправними діями нанесли збиток банку. Цю норму буде закріплено в законопроекті «Стосовно внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відповідальності пов’язаних із банком осіб», прийняття якого є необхідною умовою для отримання першого траншу МВФ у березні цього року. Про це повідомив Леонід Антоненко, Директор Департаменту реєстрації та ліцензування НБУ під час зустрічі з представниками Комітету з питань банківських та фінансових послуг Американської торгівельної палати в Україні.

За словами Леоніда Антоненка, у випадку доведення факту прийняття певним банком протиправного рішення на користь повязаних із ним осіб, отримані таким неправомірним шляхом вигоди будуть стягненні за рішенням суду. Наразі Світовий банк разом із регулятором допрацьовують формулювання цієї норми законопроекту. 

Також планується здійснювати ряд заходів для більш повного розкриття інформації банками про їх власників. Так, законопроектом передбачені нові вимоги до оприлюднення інформації про структуру власності банку. «Оприлюдненню підлягають усі ланки володіння корпоративними правами банку аж до рівня кінцевих бенефіціарів - фізичних осіб. У разі, якщо певна юридична особа в структурі власності банку має більше ніж 20 акціонерів-фізичних осіб, розкриваються 20 найбільших акціонерів - фізичних осіб. Розкривається також кожна юридична особа, яка володіє більш ніж 2 відсотками акцій банку або прямого чи опосредекованого акціонеру банку.  Регулятор всіляко підтримує ці пропозиції Світового банку", - сказав Леонід Антоненко. "Більше того, якщо після поширення на банки нових вимог щодо розкриття інформації про їх структуру власності спостерігатиметься дроблення пакетів на 1,99% і 0,01% або інші подібні явища, направлені на обхід вимог закону, ми розглядатимемо подібні випадки як доказ непрозорості структури власності банку", - додав він.  

Також, за словами представника НБУ, велику увагу буде приділено визначенню пов’язаних з банком осіб: «Надані МВФ гроші повинні залишитись у фінансовій системі України, а не бути виведеними з неї. Тому усі сірі схеми у прийнятті рішень на користь окремих пов’язаним з банком осіб будуть унеможливлені».