Комплексна програма з розвитку фінансового ринку України доопрацьовується

Під час проведення круглого столу щодо «Програми розвитку фінансового ринку України на 2015-2020 роки», організованого Американською торгівельною палатою в Україні, Владислав Рашкован, Член Правління НБУ, Заступник Голови Національного банку України обговорив з учасниками ринку конкретні пропозиції бізнесу щодо стратегічних документів, опублікованих Національною радою реформ.

Владислав Рашкован, пояснив, що Комплексна програма покликана визначити напрямок подальшого розвитку фінансового ринку України до 2020 року. За його словами, програма дозволить зробити фінансовий ринок більш структурованим, а кожна секція реформи буде розвинута у конкретний план заходів, над реалізацією якого працюватиме відповідна проектна команда.

Крім того, Владислав Рашкован зазначив, що НБУ тісно співпрацює з усіма органами державної влади, представленими у Національній раді реформ, задля активізації міжгалузевої співпраці та впровадження комплексних рішень існуючих у банківській та фінансовій системі проблем»

Тарас Кириченко, співголова Комітету Палати з питань банківських та фінансових послуг, Голова правління Правекс-Банку, звернув увагу на цілі Комплексної програми, що стосуються лібералізації ринку фінансових послуг: «Лібералізація повинна передбачати створення умов для зменшення корупції, а також взаємодію державного сектору з приватним, якщо це не має ризиків для держави та її громадян. З моєї точки зору, ми зарегульовані до такого рівня, що бізнес робити в цій країні вже дуже складно. Тут мова не йде про валютний курс, оскільки ми розуміємо, що це міра, викликана військовими діями. Мова йде про обмеження в розвитку окремих видів бізнесу. Однак, чим помітніша лібералізація, тим більш привабливішою наша країна буде для інвесторів.  У фінансовій сфері, особливо в банківському сегменті це зробити дещо складніше, однак привабливість інвестицій повинна бути забезпечена. В Україні, наприклад, колосальний потенціал має ринок страхування, а це в свою чергу довгі гроші для економіки країни. Тому нові рішення державних органів повинні конвертуватися в бажання інвесторів приходити в Україну».

Загалом представники бізнес-спільноти вітають наміри та напрацювання НБУ з іншими учасникам робочої групи Національної Ради Реформ  щодо розробки  Комплексної програми розвитку фінансового ринку. Компанії-члени Палати покладають великі надії на впровадження положень, що будуть затверджені даною програмою.

В той же час учасники ринку звернули увагу на необхідності доопрацювання програми за наступними аспектами: внесення ясності щодо механізмів захисту прав кредиторів/інвесторів; створення єдиного механізму для угруповання і виведення проблемних кредитів з балансів банків; створення пулу для гарантування фінансових вкладів, що покриває небанківські депозитні установи, які у ньому беруть участь; створення можливостей для купівлі окремих ліцензій для банків з різною структурою активів та операцій; внесення ясності в питання демонополізації фінансового обслуговування, зокрема, передача ринку функцій державних фондів соціального страхування; включення до Комплексної програми таких напрямів, як розвиток векселів, лізингу.

Також учасники зустрічі зійшлися на необхідності проведення регулярних вимірів довіри фізичних осіб до фінансових установ, що працюють в Україні.

У завершення зустрічі було вирішено, що пропозиції від учасників ринку будуть представлені профільній робочій групі Національної Ради Реформ, а експерти Палати будуть залучені до діяльності робочих груп з розвитку секторів Комплексної програми.