Податкова Реформа: якою її бачать компаній-члени Американської торговельної палати в Україні

В рамках публічної дискусії з питань моделей нової податкової системи члени Американської торговельної палати в Україні озвучили свої ключові пропозиції з реформування податкового законодавства, яке повинно бути зрозумілим, прозорим та передбачуваним. 

Таку змогу представники бізнесу отримали в ході серії зустрічей з керівництвом Державної фіскальної служби України, Міністерства фінансів України, Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, що були організовані Комітетом Палати з питань податкової політики протягом квітня-червня цього року. 

Конкретні пропозиції бізнес-спільноти були сформовані на основі опитування, проведеного серед членів Палати, стосовно ключових очікувань від комплексної податкової реформи. Як засвідчили результати опитування, вони передусім стосуються спрощення правил податкового адміністрування. 

Бізнес-спільнота, яку представляє Американська торговельна палата в Україні, вкотре зазначає про налаштованість на конструктивний діалог із розробки та впровадження податкової реформи в Україні. Прозорі та передбачувані правила у сфері оподаткування сприятимуть як розвитку бізнесу в Україні, так і стабільності податкових надходжень до державного бюджету. 

Пріоритетні зміни 

Ключові зауваження бізнесу до податків, передбачених діючою податковою системою, стосуються в першу чергу податку на додану вартість (84% респондентів), податку на прибуток підприємств (60% респондентів) та єдиного соціального внеску (58% респондентів). Переважна більшість респондентів вважають, що в першу чергу необхідно спростити процес адміністрування цих податків, керуючись європейськими принципами, запровадити електронні сервіси, а також знизити ставки єдиного соціального внеску. 

Удосконалення податкового адміністрування, на думку представників бізнесу, може бути реалізовано наступним чином: 

  • потрібно забезпечити автоматичне повернення зайво сплачених сум та дозволити переплату з одного податку зараховувати у рахунок сплати інших податків, - вважають 73% респондентів;
  • оптимізувати чисельність персоналу та збільшити оплату праці фахівців фіскальних органів, поєднуючи грошові і негрошові стимули, - зазначили 66% опитаних;
  • 63% респондентів вважають, що необхідно покращити якість змісту податкових консультацій з метою отримання більш чітких відповідей на запитання бізнесу;
  • 61% респондентів пропонують передбачити матеріальну відповідальність податкових органів за необґрунтовані рішення та відшкодування судових витрат у разі рішення суду на користь платника податків, а також розглянути можливість запровадження процедури альтернативного розв’язання спорів;
  • забезпечити перетворення фіскальної служби на сервісну зі здійсненням контролю за дотриманням податкового законодавства усіма платниками податків, - наголосили 58% респондентів;
  • половина опитаних вважають за необхідне запровадити електронне декларування усіх податків, забезпечити стабільність та спрощення форм звітності, подовжити звітні періоди.

Ключові побажання до податкового законодавства 

Проведене опитування підтвердило, що бізнес прагне працювати за передбачуваними, чесними та недискримінаційними правилами.

Так, 74% респондентів вважають, що податкова реформа повинна забезпечити передбачуваність податкової політики та дотримання вимог Податкового кодексу України стосовно принципів стабільності податкового законодавства.

73% опитаних зазначили, що норми податкового законодавства мають бути чіткі та зрозумілі з метою уникнення подвійного тлумачення.

63% виступають за необхідність дотримання чіткої і задокументованої процедури розробки нового податкового законодавства, яка б гарантувала урахування інтересів платників податків.

53% висловились за врахування адміністративного та фіскального навантаження на платників податків шляхом публічної презентації математичної моделі на етапі обговорення, а також шляхом відповідного моніторингу результатів після впровадження відповідного закону.