Промова Президента Палати Андрія Гундера під час зустрічі бізнес-спільноти з Президентом України Петром Порошенком 31 жовтня

Вельмишановний пане Президенте, шановні міністри, народні депутати, колеги,

Вже за традицією, дати наших зустрічей співпадають з Американськими святами. Минулого разу ми зустрічались 4 липня – на День Незалежності Сполучених Штатів. Сьогодні ж в Америці святкують Хеллоуїн. Кажуть цьому святу понад 2 тисячі років. Але ми сьогодні прийшли сюди не лякати один одного, а співпрацювати.

Вчора ввечері я повернувся з Вінниці. Разом з компаніями-членами Палати, ми зустрічалися з Керівництвом області та Головою міста, аби дізнатись про інвестиційний потенціал Вінниці. Ми були приємно здивовані наскільки відкрито та професійно місцева влада співпрацює з інвесторами. І не тільки з потенційними, а і з компаніями, які інвестують у місто вже протягом 20-ти років.

Це саме ті історії успіху, які ми хочемо бачити. Це справжній Doing Business в дії. Від імені компаній-членів Палати, я вітаю Вас, пане Президенте, пане Прем’єр-міністре, з такими гарними показниками. 71 місце – це дійсно позитивний результат і потужний сигнал для потенційних інвесторів.

Ми дякуємо Вам за наш постійний діалог, за готовність чути та співпрацювати. Вкотре повторюю, що це найкращий діалог між бізнесом та владою за роки незалежності України.

Працюючи з інвесторами та іноземними компаніями ми постійно підкреслюємо, що бізнес-клімат України змінюється на краще. І бізнес це відчуває – 63% компаній-членів Палати відчули зростання свого бізнесу в 2017 році. 82% планують розширити свій бізнес в Україні.

Залучення прямих іноземних інвестицій є ключовим драйвером економічного зростання та має залишатись одним із найвищих пріоритетів для України.

Я щодня спілкуюсь з компаніями. Позавчора я отримав дзвінок від провідної консалтингової компанії зі Сполучених Штатів, яка цікавиться Україною, як потенційним напрямком для інвестування.

Інвестори зараз уважно придивляються до України, і це факт. Буквально днями, вперше за 10 років до Києва завітала торговельна місія США – делегація провідних американських компаній. Їх мета зрозуміла – пошук нових ринків, партнерів, та можливостей для бізнесу. Ми, зі свого боку, будемо їм у цьому допомагати.

Тож, ми певні, шановний пане Президенте, пане Прем’єр-міністре, що разом, крок за кроком, ми йдемо до нашої з вами амбітної мети – «повернути Україну на радари стратегічних інвесторів».

Це також підтверджує те, що сказав Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп під час зустрічі з вами, пане Президенте, у Нью Йорку рівно рік тому. Цитую – «Зараз компанії дуже рішуче йдуть до України. Вони бачать там величезний потенціал, тому добре піклуйтеся про них.»

Спільним завданням влади та бізнес-асоціацій є підтримувати компанії, які щодня працюють в Україні, кожного з Вас. Адже інвестори прагнуть приходити та вести діяльність в тій країні, де є передбачуваність, де вони та їхні інвестиції захищені.

Наш пріоритет №1 – це макроекономічна стабільність та продовження програми Міжнародного валютного фонду в Україні. Це саме те, чого прагнуть компанії, які вірять та інвестують в Україну. Наразі дуже важливо йти шляхом реформ задля продовження співпраці з МВФ.

Також, на порядку денному наших компаній такі стратегічні пріоритети як:

 • Верховенство права та завершення судової реформи, у тому числі запуск Вищого антикорупційного суду
 • Реформа сектору державних підприємств та прозора приватизація
 • Прозорі правила гри, чесна конкуренція і боротьба з сірими ринками
 • Енергетична незалежність України з лібералізованим ринком енергетики

 

А також:

 • Забезпечення безперебійного експорту зернових шляхом врегулювання ситуації із агрологістикою, зокрема, з залізницею
 • Ефективна митна реформа та повне впровадження «єдиного вікна»
 • Справедлива, прозора та передбачувана податкова політика (у тому числі ми сподіваємось на скоріше вирішення питання зі старим ПДВ)
 • Продовження практики прозорої закупівлі лікарських засобів через міжнародні організації
 • Захист прав інтелектуальної власності
 • Урегулювання ПДВ для експорту телеком-послуг
 • Доступ вітчизняних аграріїв до інноваційних засобів захисту рослин
 • Чітка та прозора законодавча база для реалізації концесійних проектів


Безперечно, ми бачимо позитивні зрушення. Але все ж проблемні питання лишаються. І ми вдячні, що сьогодні компанії, які сидять у цій залі, зможуть відкрито говорити про те, що їх турбує.

Вчора ввечері на Atlantic Council вийшла моя стаття. Я підняв дуже актуальне для України питання – зворотної інтелектуальної міграції – reverse brain drain. Існує багато способів, як заохотити Українців повернутися додому. Ми дивимось на успішні приклади Індії та Китаю і пропонуємо 5 дієвих практик, які можна застосувати в Україні.

2019 рік – це рік подвійних виборів в Україні. Вони є важливою подією для будь-якої демократичної країни.

Один британсько-американський автор колись сказав:"Лідерство стосується не наступних виборів, а наступних поколінь".

Майбутнє України та її економіки в наших з вами руках.

Нашими спільними зусиллями ми можемо, і будемо робити все можливе для зміцнення бізнес-клімату, та створення сприятливих умов роботи для компаній, які від часів Незалежності інвестують та вірять в Україну. Дякую!