Засідання Комітету з питань агропромислового комплексу

demo

Порядок денний:

31 січня відбулося чергове засідання Комітету Палати з питань агропромислового комплексу, присвячене обговоренню таких питань:

- Представлення новообраного керівництва Комітету. 
- Новини ринку зерна.
- Обговорення нормативних актів уряду України, які можна скасувати або до яких можна внести зміни для поліпшення бізнес-клімату.
- Обговорення ситуації з практичним адмініструванням ПДВ для експорту зерна.

На початку засідання учасникам повідомили, що Олега Самуся, компанія «AstapovLawyers International Law Group», Міхаіла Ганевіча, компанія «Cargill», і Дмитра Горшунова, компанія «Bunge Ukraine», було обрано співголовами Комітету Палати з питань агропромислового комплексу. Члени Комітету обговорили ситуацію у майбутньому році та запропонували Комітету попрацювати над підготовкою глобального бачення на наступні 3-5 років, куди могли б увійти більше зацікавлених сторін, таких як виробники, постачальники насіння й агрохімічної продукції, банки та страхові компанії. Такий підхід дозволить поширити його переваги на всю галузь, а також надати членам Комітету більше послуг.

Другим пунктом порядку денного Сергій Феофілов, компанія «UkrAgroConsult», повідомив учасникам про ситуацію на зерновому ринку. Він зазначив, що експорт ячменю, обсяг якого досяг приблизно 2 млн тон, вичерпуються разом з експортом пшениці, обсяг якого досяг приблизно 7 млн тон від запланованого обсягу експорту в 9 млн тон. Водночас очікується, що експорт кукурудзи збільшиться з орієнтовним обсягом експорту на рівні 11,5 млн тон. Але через те, що обсяги виробництва кукурудзи знаходяться на рівні 27 млн тон, і через прогнози великого вражаю, ціни на цю культуру падають. Для насіння соняшника й олії не очікується значних змін у цінах, проте збільшення обсягів експорту соняшникової олії з Росії може дещо опустити ціни вітчизняних експортерів. Високі ціни та великі прибутки очікуються для соєвих бобів. Цього року площа під озимі культури буде зменшена через вирощування аграріями весняних культур, але очікується, що морози під час недостатнього снігового покрову можуть стати головним фактором ризику для цих культур.

Рубен Беляєв, компанія «ADM», висловив занепокоєння щодо поточної практики Державної інспекції сільського господарства України, що призводить до блокування зернових перевезень і запропонував розслідувати це питання серед членів Комітету, надіславши відповідний Позиційний документ до уряду України, де буде наведено питання, що викликають занепокоєння. Члени Комітету визначили, що проект Закону №3882 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підтримки вітчизняного сільськогосподарського виробника)», яким передбачено, що виробники сільгосппродукції отримують пільги/преференції під час митного оформлення своїх товарів, а також ним надаються ексклюзивні права на експорт зерна для виробників сільгосппродукції чи юридичних осіб, пов’язаних з ними, становить велику загрозу для вільного ринку зерна та запропонували підготувати і надіслати окремий Позиційний документ з цього питання. Учасники засідання також обговорили проект Закону №2436а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру», який може по суті заблокувати модель скасування сертифікації якості зерна та зернових складів, а також запропонували продовжувати кампанію із захисту інтересів компаній-членів щодо внесення необхідних змін для цього. Президент Палати Бернард Кейсізвернувся до членів Комітету і зазначив, що Палата буде продовжувати захищати інтереси своїх членів в агропромисловому секторі шляхом просування всеохоплюючих та збалансованих стратегічних пріоритетів, які будуть охоплювати питання, важливі для всіх учасників цього процесу.

Наприкінці учасники засідання домовилися продовжувати відстоювання інтересів компаній-членів для отримання конкретних податкових рішень щодо практичного адміністрування ПДВ для експорту зерна, а також вирішення передбачених питань з інформаційними джерелами в агропромисловому секторі, що буде використовуватися податковими органами для цілей трансфертного ціноутворення.